13-ет ајурведски причини да користите кокосово масло

 

Кокосовото масло е една од ретките намирници што можеме да ја наречеме „топ козметика“.
Нејзината единствена комбинација на масни киселини има позитивен ефект врз нашето здравје.
Ајурведата потврдува дека кокосот како плод има ефект врз здравје воопшто, особено врз
изгледот на кожата, косата и ноктите.
13 добри причини да го направите кокосовото масло ваш нов „пријател за убавина и
здравје“:
1. Чување и жабуркање кокосовото масло во устата околу 20 минути дневно (по можност наутро
пред да ги измиете забите) може да ви помогне да го детоксицирате телото, да ги избелите
забите, па дури и да ги елиминирате главоболките. Кокосовото масло е содржано во нашето масло за жабуркање
2. Ако често ги миете рацете, а кожата ви е сува и испукана, нанесете кокосово масло двапати
дневно. Едноставно и дава хидратација и баланс на кожата и ја доведува во нормална состојба.
Помага и кај кутикулите.
3. Пред миење на косата, нанесете кокосово масло на краевите со што ќе ја добиете потребната
влага, сјај и мекост на вашите испукани, суви и сламени краеви. Оваа маска добро е да се чува
што е можно подолго пред миење. Тоа е дел од состојката на нашиот серум за нега на коса.
4. Кокосовото масло е вообичаена состојка во многу природни пилинзи и маски за кожа. На
пример, додадете малку шеќер во кокосовото масло и ќе добиете одлична кора за мазна кожа. Тоа е составен дел од нашиот пилинг за кожа.
5. Без разлика дали имате алергија или течење на носот, втријте малку кокосово масло во
ноздрите. Ќе почувствувате моментално олеснување. Тоа е составен дел на нашето насја масло.
6. Нанесете малку кокосово масло на усните пред спиење – тоа ќе им ја даде потребната
хидратација, а доколку ви се допаѓа мирисот на ова масло, тоа нема да ви пречи ни најмалку во
текот на ноќта. Тоа е составен дел на нашиот балзам за усни.
7. Кокосовото масло може да помогне и во отстранување на шминката. Ставете го на туфер,
само внимавајте да не стигне директно до вашите очи.
8. Нанесете кокосово масло на кожата пред бричење, за да ја намалите иритацијата. Бонус: исто
така, го олеснува чистењето на бричот. Тоа е составен дел на нашиот балзам за кожа.
9. Користете кокосово масло на пределот под очите за да ги намалите темните кругови и
брчките. Нанесете мала количина масло на местото на темните кругови и истријте го во кожата со
нежни движења на масажа неколку минути. Оставете преку ноќ, и измијте само наутро. Многу
брзо ќе забележите како вашата кожа околу очите станува мазна, нежна, темните кругови и
малите брчки исчезнуваат. Тоа е составен дел на нашиот путер за нега на тело.
10. Нанесете кокосово масло на дамките на лицето. По 15 минути исплакнете со топла вода. Не
ставајте ништо, оставете кожата да дише. Антибактериските компоненти на маслото ќе ја завршат
својата работа против акни. Тој е составен дел на нашиот балсам со куркума.
11. За да го поттикнете растот на косата, тријте кокосово масло на места каде што вашата коса
се проретчува. Може да се нанесе и на веѓите.

12. Ако претерувате со сончање, подмачкајте ја кожата со кокосово масло – има смирувачки
ефект. Тој е составен дел на нашето масло за сончање.
13. Дали некогаш сте мешале кафе со кокосово масло? Ако не, пробајте веднаш и уживајте во
благодетот од овој волшебен напиток за убавина и витка линија. Како да се подготви: ставете
лажица или две кокосово масло во чаша и истурете топло какао или подгответе кафе. Додека е
уште топло, измешајте го со лажичка кокосово масло.
14.Кокосовото масло, покрај многуте убави својства, има корисен ефект врз телото однатре – го
забрзува метаболизмот, го зајакнува имунитетот, го намалува крвниот притисок, а заситените
масти обезбедуваат енергија и не се „лепат“ за колковите.

 

Ајурведско масло за природно темнеење и нега по сончање

Ајурведски органски балсам со додаток масло од коноп

Балсам за брада со мирис на портокал 30 ml

Балсам за нега на усни бергамот и чајно дрво

 

Органско ајурведско масло за нос

Ајурведски скраб ексфолиатор против целулит и стрии

Ајурведско масло за жабуркање

Органски ајурведски серум за коса

Written by Ayurveda

September 15, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведска комбинација за 100 болести – мед, цимет, кардамом и вода

Ајурведска комбинација за 100 болести – мед, цимет, кардамом и вода

  Комбинацијата од мед, кардамом и цимет е особено важна за проблеми со срцето. Се препорачува да се зема секое утро. Мешавина од мед и цимет ги лекува повеќето болести. Современата медицина го препрачува медот како ефикасно средство за лекување на многу...

Лимон, сол и црн пипер – аурведска тројка за многу проблеми

Лимон, сол и црн пипер – аурведска тројка за многу проблеми

Црн пипер, сол и лимон - одлична комбинација пред се која се употребува во подготовка на салата, нели? Но дали знаевте дека оваа комбинација е лековита? Особено пипали - црниот пипер кој се користи многу повеќе во...

Ајурведата препорачува само 60 минути на ден физичка активност

Ајурведата препорачува само 60 минути на ден физичка активност

*60 минути пешачење секој ден – за два месеци се губат пет килограми* Докажано е дека пешачењето, односно брзо одење може да помогне во губење на вишокот килограми и подобрување на физичкото и менталното здравје. Замислете- само неколку илјади чекори дневно можат...