17 ајурведски знаци дека е потребна итна детоксикација
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • 17 ајурведски знаци дека е потребна итна детоксикација

17 ајурведски знаци дека е потребна итна детоксикација

by | Sep 21, 2021 | 0 comments

* Прекумерната тежина знак дека телото треба да се алкализира*
Кога телото е кисело, се создава средина погодна за развој на болести, бактерии и габи. Кога
телото е премногу кисело, зема минерали од виталните органи и коски за да ја неутрализира
киселината и да ја отстрани од телото. Ова е причината зошто нивото на минерални резерви на
калциум, натриум, калиум и магнезиум може да достигне критично ниско ниво, предизвикувајќи
штета што може да остане незабележана со години додека не се појави ацидоза. Многумина од
нас консумираат големи количини на храна што предизвикува киселост, особено шеќер, месо,
разни производи од пченица (леб, колачи, бисквити, колачи, пици), алкохол, газирани пијалоци,
тутун и премногу кафе, темни чаеви и млечни производи.
Лесна ацидоза може да доведе до следниве 16 здравствени проблеми:
Гингивитис и кариес;
Недостаток на имунитет;
Ишијас, лумбаго, вкочанет врат;
Респираторни проблеми, отежнато дишење, кашлица;
Прекумерен раст на габи;
Ниска енергија и хроничен замор;
Кардиоваскуларно оштетување кое вклучува стеснување на крвните садови и намалено
снабдување со кислород;

Проблеми со срцето, аритмија, забрзано чукање на срцето;
Дебелина и дијабетес;
Инфекции на мочниот меур и бубрезите;
Штета предизвикана од слободни радикали;
Предвремено стареење;
Гадење, повраќање, дијареа;
Остеопороза, слаби и кршливи коски, фрактура на колк, израстоци на коски;
Главоболка, конфузија, поспаност;
Болки во зглобовите, болки во мускулите и таложење на млечна киселина.
Точно е дека телото може да ја регулира самата pH вредност, но тоа може да го стори само со
намалување на алкалноста на другите места во телото. Сите органи на телото имаат прилично
широк опсег на pH вредност, со исклучок на крвта, која мора да има pH вредност помеѓу 7,35 и
7,45. Затоа, ако вашето тело стане премногу кисело, крвта ќе земе алкални елементи од системот
за да произведе дигестивни ензими во тенкото црево.
Сепак, ова ќе ја намали оптималноста на дигестивниот процес. Така, телото може да ја зголеми
pH вредноста на едно место, но само ако прво ја намали на друго место, што може да доведе до
разни здравствени проблеми.
Она што многумина не го знаат е дека вкусот на храната не ја одредува неговата киселост. На
пример, сите знаеме дека лимонот има кисел вкус, затоа го сметаме и за кисела храна, но
всушност е храна која ја зголемува алкалноста. За време на процесот на варење, неговите
киселини се оксидираат во јаглерод диоксид и вода, што значи дека тие не создаваат кисели
услови во телото.
Храната богата со овие минерали се смета за алкална храна – Калциумот, железото,
магнезиумот, калиумот и натриумот се главните алкализирачки минерали.
Телото има свои граници до кои може да ја регулира киселоста и алкалноста.
Општо земено, ако вашата исхрана вклучува многу кисела храна, како што се шеќер, месо,
производи од брашно и премногу млечни производи, вашето тело ќе стане покисело. Од друга
страна, ако јадете премногу овошје и зеленчук, вашето тело може да стане премногу алкално.
Клучно е да се одржува рамнотежа.
– Важно е да разберете како вашето тело реагира на одредена храна, во зависност од
доминантниот тип на конституција. Ако оксидативниот тип е доминантен, тогаш овошјето
и зеленчукот ќе го направат вашето тело покисело, додека протеините ќе го направат вашето тело поалкално.
– Од друга страна, ако автономниот систем (АНС) е доминантен, тогаш протеините ќе го
направат вашето тело покисело, а овошјето и зеленчукот поалкални.
– Редовно проверувајте ја pH вредноста; Пијте многу вода (рецепт за алкална вода);
намалете ги гореспоменатите намирници кои стануваат кисели во организмот.
Користете спанаќ, зелена салата и друг зелен зеленчук за да ја неутрализирате храната;
Избегнувајте ги сите преработени намирници, особено преработеното месо и оние полни со
бело брашно, шеќер и маргарин; Елиминирајте ги газираните сокови и значително намалете
го шеќерот, намалете го внесот на кафе.
Заменете ги со билни чаеви и умерено свежи сокови; Понекогаш заменете го кравјо млеко со
растително млеко; вклучете цедени зелени сокови и шејкови во вашата исхрана.
Треба да внесуваме 75 проценти алкална и 25 проценти кисела храна, бидејќи Ph на нашето тело
е малку алкална.
За оние кои се здрави и јадат сурова храна додека нивното тело не развие чувство за „она што му
е потребно“, важно е да се напомене дека е неопходно да се јаде храна што предизвикува
киселост (семиња, ореви, лешници, сливи, боровинки, брусница) во сооднос од 25 % до 75 %
алкализирање.
Забележете дека при промена на начинот на исхрана, со префрлување на алкална диета, урината
за кратко време добива изразена киселост, така што телото може да се балансира што е можно
поскоро, а потоа наскоро се менува во нормална pH вредност.
По само три дена од примената на оваа алкална диета, велат нутриционистите, ќе почувствувате
дека имате повеќе енергија, а за да бидат видливи резултатите, ќе бидат потребни дури 8 недели
за да се придржувате до оваа диета.
Запомнете: Многу е важно што јадете, бидејќи веднаш зад емоциите, храната најмногу влијае на
вашето здравје.

Брза и лесна детоксикација се постигнува со редовно земање Трифала и Удвартана.

 

Фото: Фрипик

 

Удвартана

 

Triphala

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...