25 феноменални совети, зошто треба да се користи ХИДРОГЕН 3%- водород пероксид
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • 25 феноменални совети, зошто треба да се користи ХИДРОГЕН 3%- водород пероксид

25 феноменални совети, зошто треба да се користи ХИДРОГЕН 3%- водород пероксид

by | Oct 5, 2021 | 0 comments

Уништува вирус: 3 капки хидроген 3% во секое уво! Исто така, го отстранува вишокот восок од
ушите.
Уништува пестициди: при миење зеленчук и овошје, додајте 60 мл хидроген 3% во 700 мл
вода и измијте ги плодовите во тој раствор.
Уништува бактерии: додадете 0,5 литри хидроген 3% на 3,5 литри вода и испрскајте го
воздухот за да ги убиете бактериите.
Белење заби: 2 лажици вода и 1 лажица хидроген 3% се мешаат, а потоа исплакнете ја устата
со овој раствор откако ќе ги измиете забите.
Белење нокти: ставете хидроген 3% на парче памук и поминете ги ноктите со меко
притискање.
Осветлување коса: користете хидроген како додаток на бои или шампон. Испрскајте ја
влажната коса со хироген, оставете да делува некое време, а потоа исплакнете.
Дезинфекција на помали повреди: ставете хидроген 3% на местото на повредата и со чиста
газа или парче памук поминете ја нежно раната. Нечистотијата од раната веднаш ќе биде
отстранета и ќе запре крварењето.
Отстранува нечистотија: додадете 250 мл 35% хидрогенводород во бањата, а кога се бањате,
исплакнете под туш.
При настинки: Измешајте 1 чаша хидроген 3% во чаша вода и исплакнете ги носот и устата со
овој раствор.
За забоболка: измешајте кокосово масло со хидроген 3% и исплакнете ја устата со оваа
течност.
Чистење на кожа: истријте го лицето со хидроген 3%, а потоа измијте го со млака вода. За
кратко време ќе ги отстраните црните точки и нечистотии.
Против габи: измешајте вода и хидроген 3% во еднакви делови и користете како ефикасен
лек против габични инфекции на нозете.
Маринада за месо, риба и живина: измешајте вода и хидроген 3% во еднакви делови,
ставете го месото во овој раствор, покријте и оставете 30 минути. Потоа исплакнете го месото под
проточна вода и потоа продолжете со подготовките.
Чистење на четката за заби: Четкицата за заби исплакнете ја со хидроген 3% барем еднаш
во неделата заради хигиена и одржување на истата.
Отстранува дамки од ткаенина: ставете хироген 3% на дамката, оставете да отстои околу 1
минута и потоа исплакнете под млаз вода.
Чистење на аквариум: хидрогенот совршено ги отстранува габите од аквариумот.
Помага и кај животните: ако вашите миленици се отруени од нешто, дајте им хидроген 3% ќе
ги смири сите проблеми со стомакот.
Хигиена на садови: совршено ги отстранува сите нечистотии од садовите.
Чистач на куќи: совршен е затоа што убива бактерии, ги отстранува нечистотиите и не е
штетен за луѓето.
Чистење на контактни леќи: оставете ги леќите во раствор на пероксид преку ноќ за добро
да ги исплакнете.
Белење на ткаенината: додајте 220 ml хидроген во натопени парчиња облека кои сакаме да
ги осветлиме и оставете 30 минути, а потоа перете ги алиштата како и обично.
Неутрализација на мирис: измешајте бел оцет со хидроген 3%, натопете крпа во оваа смеса
и избришете ги парчињата мебел во куќата со неа.
Миење стакло: хидрогенот 3% помага да се отстранат дамките од прозорците.
Дезинфекција на даската за сечење и работните површини: избришете ги површините со хидроген неколку пати во
месецот и ќе кажете крај на бактериите.
Здравје на растенија: направете раствор – 1 дел хидроген во 32 дела вода и наводнете ги
растенијата со него. Ова ќе ги зајакне нивните корени и ќе ги направи здрави.

 

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...