28-дневна детоксикација со грозје

28-дневна детоксикација со грозје

by | Sep 21, 2021 | 0 comments

Направете 28-дневна детоксикација со грозје

Според ајурведата најдобро е да користиме храна која расте во нашата околина и сезона. Затоа, оваа есен искористете го изобилието на грозје.
– Дали имате вишок килограми, од кои не можете да се ослободите?
– Дали имате постојани главоболки?
– Дали имате осип на кожата и алергии или страдате од постојана надуеност?
Сите овие се можни знаци на заситеност на телото со токсини.
Најдоброто нешто што можете да си го дозволите на вашето тело е да направите детоксикација
или да го исчистите телото од токсини.
Ако ви е тешко да постите целосно, обидете се со детоксикација од грозје.
Како? Едноставно, одреден временски период треба само да јадете грозје и да пиете вода.
Оваа детоксикација трае четири недели. 28 дена е времето потребно за да се прочисти крвта. Со
детоксикација од грозје може да се ослободите од артритис, ревматизам, чиреви, мигрени,
зависност од алкохол, ментални тешкотии, канцер и другите хронични заболувања.
Започнете го првиот ден на детоксикација со вода, и јадете малку грозје непосредно пред крајот
на денот.
Во првите денови, јадете мали количини грозје, а потоа постепено зголемете го внесот со цел
телото да се прилагоди на поголема количина влакна.
Треба да консумирате 2-3 кг грозје дневно, по можност црвено и да пиете 2-3 литри вода.
Внимавајте да не пиете вода следниот час по конзумирање на грозјето.
За време на детоксикацијата, важно е редовно да се празнат цревата, бидејќи тоа го чисти
телото од отпадни производи и отрови.
Добрата вест е дека грозјето е богато со растителни влакна и сок, што значи дека се одлични за
стимулирање на цревната перисталтика, така што не треба да се плашите од запек.
Забелешка: оваа детоксикација не се препорачува за луѓе со срцеви заболувања, како и за оние
кои страдаат од анемија.
Прекинување на детоксикација
По 28 -от ден на детоксикација, можете да консумирате друго овошје и зеленчук, но да ги јадете
одделно, односно да не ги комбинирате во еден оброк.
По 5-6 дена, полека воведувајте друга храна.
Грозјето е богато со ресвератрол, кој е еден од најмоќните антиоксиданси. Оваа состојка
обезбедува силна заштита на срцето, мозокот и крвните садови.
Флавоноидите и другите антиоксиданси од грозјето ги намалуваат воспалителните процеси во
телото и го зајакнуваат имунитетот, а со тоа штитат од болести.
Грозјето, меѓу другото, е богато со калиум, така што го намалува крвниот притисок и железото,
благодарение на што ја подобрува крвната слика и циркулацијата.
Внатре во соната внатрешност  има и супер здрави семиња, кои исто така можете да ги јадете бидејќи
содржат олигомерни проантоцијанидини кои ги зајакнуваат вашите крвни садови и ја подобруваат
циркулацијата. Овие моќни супстанции од грозјето се 20 пати посилни од витаминот Ц и дури 50
пати посилни од витаминот Е.
Знаци за успешна детоксикација
Додека изведувате детоксикација со грозје, вашето тело постепено се  ослободува од токсини, преку
кожата, урината, столицата и респираторниот систем.
Како резултат на тоа, може да почувствувате главоболка, мала гадење или вртоглавица, да
забележите оток или непријатен мирис на телото.
Додека вашето тело се чисти, овие симптоми полека ќе исчезнат.
По успешна детоксикација, треба да имате помала тежина, повеќе енергија и подобро
расположение, а вашите здравствени проблеми би можеле целосно да исчезнат.

Добри резултати се постигнуваат кога се комбинира со Трифала и Удвартана.

 

Triphala

Удвартана

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...