7 ајурведски причини за честа конзумација на пченка
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • 7 ајурведски причини за честа конзумација на пченка

7 ајурведски причини за честа конзумација на пченка

by | Sep 21, 2021 | 0 comments

БАРЕМ СЕДУМ ПРИЧИНИ ЗОШТО ТРЕБА ДА СЕ КОНСУМИРА ПЧЕНКА!

Есента е време кога пченката зрее и

Пченката е златен зеленчук кој е многу вкусен, но истовремено богат со хранливи состојки.
Пченката спаѓа во доста здрава храна, која може лесно да се подготви и консумира на повеќе
начини.
Највеќе се користи во форма на пченкарното брашно, во форма на вариво палента или печени
тестенини, проја, потоа како варена пченка, додаток и незаменлив дел од чорби, салати и сосови.
Хранливи својства:
Чаша варена пченка содржи само 124 калории што значи дека оваа храна може да биде одличен
сојузник во борбата против несаканите килограми.
*Пченката не содржи холестерол и има многу мала количина заситени масти.
*Содржи голема количина железо и влакна, фолна киселина и витамини Ц, Б6 и Б9.
*Варената пченка содржи многу мала количина сол.

Здравствени придобивки:
*Го намалува ризикот од кардиоваскуларни заболувања
*Ја намалува апсорпцијата на холестерол во телото
*Го контролира дијабетесот и хипертензијата
*Ја намалува можноста за повторување на хемороиди
*Го регулира варењето на храна
*Ги зајакнува коските
*Има позитивен ефект врз кожата и видот

Освен пченката и свилата од пченката има лековити својства
Не само пченката туку и свилата од пченка имаат неверојатните здравствени придобивки!
Ќе наведеме некои лековити својства на свилата од пченка и ќе ве убедиме дека не треба да ја
раздвојувате од класот пченка кој го подготвувате за јадење.
*Го спречува создавањето камења во бубрезите, делува како природен диуретик и
промовира мокрење, т.е. исфрлање на вишокот течности од телото. За одржување здрава
функција на бубрезите потребно е да внесуваме помала количина сол и да се храниме со что
повеќе жива и здрава храна. Ако внесете многу сол и маснотии, ги оштетувате бубрезите и може
да дојде до формирање на камен во бубрезите.
*Свилата од пченка, може да помогне да се намали нивото на шеќер или холестерол во
крвта. Се разбира, во никој случај не консумирајте во големи количини.

Како и да е пред да се впуштите во голема конзумација на пченка направете тест и проверете дали истата одговара на вашата примарна доша.

 

Доша тест

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...