Chyawanprash – древен еликсир за вечна младост
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Chyawanprash – древен еликсир за вечна младост

Chyawanprash – древен еликсир за вечна младост

by | May 21, 2020 | 0 comments

Што е Чијаванпраш?
Чијаванпраш е ајурведски медицински еликсир, кој се користи повеќе од 3.500 години, а се смета дека неговата традиција оди многу пред тоа.
Најстариот рецепт за овој еликсир е пронајден во древната студија на Шарак Самхит во 4 век п.н.е.
Chyawanprash е специјално избрана мешавина која содржи над 40 видови ајурведски билки, зачини и овошја, кои се комбинирани според древните рецепти за силно влијание на здравјето на организмот.
Благодарение на неговиот исклучителен ефект за ревитализацијата на организмот, тој одамна е познат како најмоќен подмладувач на организмот или нектар на бесмртноста.
Само некои од состојките што ја сочинуваат оваа волшебна подготовка се: бамбус, син лотос, каранфилче, аспарагус, кора од цимет, масло од сусам, прав од бисер, див зелен наут, сребро, сандалово дрво, кардамон, и моќни ајурведски растенија како што се: #aswhagandha, #amla, #jivanti, #haritaki, #guduchi и #satavari.

Придобивките од Chyawanprash според ајурведските мудреци    Се смета за многу добар лек за кашлица и настинки.
Корисна во пулмонална туберкулоза.
Корисна кај луѓе кои осетливи на градниот кош. Chyawanprash им обезбедува нега и заштита.
Корисна во подмладувањето на старите лица.
Корисна е кај малите деца обезбедува заштита.
Корисна е кај проблеми со грлото и проблеми поврзани со гласот.
Корисна во разни проблеми со белите дробови и инфекции на градниот кош.
Корисна кај проблеми поврзани со срцето.
Корисна е кај гих
Корисна е кај чувтство на прекумерна жед.
Корисна кај болестите поврзани со уринарниот тракт.
Корисна во проблеми поврзани со репродуктивниот систем.
Корисна во болести поврзани со #Вата дизбалансот.
Корисна за подобрување на интелигенцијата.
Може да ја подобри меморијата.
Корисно е во сјајна и убава кожа.
Изградува и поддржува здрав имунолошки систем. Во ајурведскиот медицински систем #оџас е суштината на телото. Обезбедува имунитет, сила, моќ и виталност. Тоа е најдобриот производ на дигестивниот процес.
Таа е корисна за одржување на целокупното здравје.
Корисно за зголемување на долговечноста на животот и ги успорува ефектите од стареењето.
Ја зголемува силата и издржливоста.
Обезбедува сила и правилна функција на органите.
Ја зголемува сексуалната издржливост кај мажите.
Корисно за зголемување на апетитот и дигестивниот оган.
Подобрен тен на кожата.
Промовира перисталтиката и лесно движење на дебелото црево.

овој многу корисен суплемент можете да го најдете кај нас:

Chyawanprash

 

 

 

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...