Чисто есенцијално масло од чајно дрво

Етеричното масло од чајно дрво може да замени скоро половина од синтетичките лекови во ормарот за домашни лекови. Античките Сумејци и Египќани знаеле за ова повеќе од 5000 години. И, денес, фармацевтската индустрија е сè потешко да се натпреварува со овој дар на природна медицина.

Факт е дека да се создаде “лабораториски” аналог на чајно дрво есенцијално масло е многу тешко. Природното масло содржи повеќе од 50 уникатни органски соединенија. Покрај тоа, невозможно е да се навикнеш на таков лек, бидејќи хемискиот состав на природните суровини варира секоја сезона, а бактериите и вирусите тешко се прилагодуваат и стануваат имуни.

Есенцијално масло од чајно дрво е:

 • антисептик со широк спектар;
 • антифунгални;
 • антивирусна;
 • моќен имуномодулатор;
 • експекторанс и чистење на мукозните мембрани;
 • лекови за болка;
 • моќен дерматолошки антисептик;
 • смирувачки

Болести во кои маслото од чајно дрво може да биде ефективно:

 • респираторни заболувања (бронхитис, болка во грлото, треска);
 • гинекологија (вирусни и заразни лезии);
 • Болести на ENT (тонзилитис, ларингитис, итн.);
 • стоматологија (периодонтитис, гингивитис, итн.);
 • дерматологија (демодекс, акни, акни, итн.);
 • како и домашни повреди, исеченици, каснувања од инсекти.

Како да аплицирате:

“Ароматскиот комплет за прва помош” е едноставен и пријатен за употреба дома, удобен за земање со вас на патот, како и безбеден за нанесување дури и на детска кожа (по можност разредена).

Кожа:

 • 1-2 капки во чиста форма во акутни ситуации;
 • 2-3 капки на 1 лажичка растително масло (за масажа или лековити мешавини, компреси).

Вдишување:

 • 1-2 капки на 1 литар топла вода (топла вдишување);
 • директно од шишенцето (ладни вдишувања);
  Збогатување на козметика (важно: само природно):
 • 2-3 капки за секои 10 мл козметика.

Арома светилка или миење на подот:

 • 5-7 капки за секои 15 квадратни метри. м од просториите.

Шифра: 1075

ТЕЛЕФОН

СЛЕДЕТЕ НÉ