Ајурведска дентална паста за заби-портокал и кардамом

За одржување на секојдневна оралната хигиена и третман на орални заболувања.
Помага за намалување на крварењата на непцата, ги одржува забите бели и здрави, се бори против лошиот здив и спречува појава на кариес. Погодна за употреба за сите оние кои се лекуваат со хомеопатија бидејќи не содржи мента, нане и флуор.
Денталната паста ги содржи следниве билки:

  • Зелена глина
  • Сусамово масло
  • Кокосово масло
  • Масло од портокал
  • Трифала /амилаки, бибитаки, харитаки/
  • Сода
  • Ниим
  • Кардамом
  • Стевија
  • Куркума

Зелената глина која благодарејќи на големата енергетска моќ и високата концентрација на калциум, магнезиум, железо, алуминиум и олиго – елементи лесно ги регенерира непцета и забното ткиво. Овој производ ги комбинира најдобрите практики и искуства од ајурведската медицина во илјадниците години наназад и современи научни истражувања.

Главни својства се: адстрингентент, антибактериско и антиоксиданс, антиинфламаторни и антимикробни својства, антитоксичко дејство, го зајакнува природниот имунитет и се бори со плаката.

Не содржи: вештачки бои, засладувачи, ГМО, животински додатоци и Флуор.

Не е тестирано на животни.

Како се користи?
Нанесете мала количина на забна крема на четката за заби и потоа добро исплакнете со вода.
Четкајте ги забите два пати на ден за најдобри резултати. Предходно можете да направите жабуркање со масло и чистење на јазикот со бакарен чистач.

Бидејќи пастата не содржи вештачки состојки во својот состав на ладно место истата може да е со тврда конзистенција.

Шифра: 1018

ТЕЛЕФОН

СЛЕДЕТЕ НÉ