Свилена ракавица за Гаршана третман

Гаршана масажа со свилени ракавици

Исклучиво користете ракавици направени од сирова свила.

Со енергични, но лесни движења, започнете со масирање на целото тело, освен лицето и областа околу срцето.

Прво започнете со нежен притисок, ако имате чувствителна кожа.

Запомнете, вашите движења мора да одат во насока на срцето.

Областите на вратот, рацете и нозете поминувајте ги со правење долги движења кон срцето.

Користете кружни движења околу стомакот, задникот и зглобовите (рамената, лактите, зглобовите, колковите, колената и глуждовите).

Темелно тријте го вашето тело.

Употребувајте нежни движења на нозете во случај на проширени вени, на чувствителните места каде кожата е потенка и избегнувајте воспалени места (кожни инфекции).

Гаршана масажата нека трае најмалку пет минути, и најдобро е да го правите тоа секое утро бидејќи неговите придобивки се многубројни.

Порите на кожата се отвораат, ослободувајќи акумулирани и складирани токсини во телото, намалувајќи ја напнатоста во мускулите и подобрувајќи го метаболизмот што резултира со зголемена виталност.

Сувото триење на кожата исто така го ублажува стресот и го релаксира умот.

Ако одлучите да правите само Гаршана, /без да следи некоја маслена терапија/ не заборавајте дека потоа мора да се истуширате за да ги отстраните нечистотиите ослободени од масажата.

Откако ќе завршите со гаршаната, вашето тело е совршено подготвено да ги добие сите придобивки од негувањето со топло масло.

Шифра: 1021

ТЕЛЕФОН

СЛЕДЕТЕ НÉ