Ајурведско инфузирано шафраново масло

Ајурведско инфузирано шафраново масло

1.500,00 ден

Високо квалитетно органско масло од див шафран извлечено од билката Crocus Sativus со метод на инфузирање. Има дрвенест, зачинет, мирис и е исклучително привлечно и миризливо. Има многубројни придобивки од користењето на инфузирано масло од шафран, се користи за смирување на аксиозност па се до умерена депресија;
Инфузираното масло од шафран има репутација да донесе будност, остроумност и мудрост. Маслото од шафран е корисно за управување со акните, митисерите и други воспалителни процеси во телото.
Маслото од шафран е богато со каротеноидни соединенија, како што се зеа-ксантин, ликопен, алфа и бета-каротин; калциум, витамини и протеини. Анти-оксидантната активност на маслото од шафран помага во спречување на оштетувањето од слободните радикали на кожата. Служи како природен осветлувач на кожата, измазнувач на брчките, за потхранување и подмладување на косата и скалпот. Калиумот, пронајден во шафранот, е неопходен извор за производство, формирање и обнова на клетките.

Шифра: 1027

Високо квалитетно органско масло од див шафран извлечено од билката Crocus Sativus со метод на инфузирање. Има дрвенест, зачинет, мирис и е исклучително привлечно и миризливо. Има многубројни придобивки од користењето на инфузирано масло од шафран, се користи за смирување на аксиозност па се до умерена депресија;
Инфузираното масло од шафран има репутација да донесе будност, остроумност и мудрост. Маслото од шафран е корисно за управување со акните, митисерите и други воспалителни процеси во телото.
Маслото од шафран е богато со каротеноидни соединенија, како што се зеа-ксантин, ликопен, алфа и бета-каротин; калциум, витамини и протеини. Анти-оксидантната активност на маслото од шафран помага во спречување на оштетувањето од слободните радикали на кожата. Служи како природен осветлувач на кожата, измазнувач на брчките, за потхранување и подмладување на косата и скалпот. Калиумот, пронајден во шафранот, е неопходен извор за производство, формирање и обнова на клетките.
Маслото од Crocus Sativus ефикасно ги намалува темните кругови и пигментацијата под очите, помага во елиминирање на испуканата и сува кожа, поттикнува општа благосостојба и детоксикација кога се користи во маслена бања и при ајурведските третмани на телото.
Двете соединенија кроцин и кроцетин се каротеноидни пигменти, имаат високо антидепресивни својства, ги штитат мозочните клетки од прогресивно оштетување, намалуваат воспаленија во телото, имаат антиканцерогени својства, го намалат апетитот и помогнат при слабеење.
Во научните студии, се покажало дека шафранот и неговите соединенија селективно ги убиваат клетките на ракот на дебелото црево или го намалуваат нивниот раст, ги оставаат нормални клетки и неоштетени.
Овој ефект важи и за кожата, коскената срцевина, простатата, белите дробови, градите, грлото на матката и неколку други видови клетки на рак.
Ги намалува симптомите на ПМС. Студиите покажуваат дека шафранот може да помогне во лекувањето на симптомите на ПМС, како што се раздразливост и главоболки.
Делува како Афродизијак. Шафранот може да има афродизијачки својства – особено кај луѓе кои земаат антидепресиви, кај мажи со еректилна дисфункција поврзана со антидепресиви.
Ги намалува факторите на ризик од срцеви заболувања: Антиоксидантните својства на шафран го намалуваат холестеролот во крвта и спречуваат затнување на крвните садови и артерии.
Го намалуваат нивото на шеќер во крвта. Шафранот може да го намали нивото на шеќер во крвта и да ја зголеми чувствителноста на инсулин.
Може да го подобри видот кај возрасните со возрасна макуларна дегенерација
Антиоксидантните својства на шафран може да го подобрат помнењето кај возрасните со Алцхајмерова болест.

Користете го како дневен серум за нега на кожата на лице и тело. Како масло за нега на коса и секое сабајле пијте по 1 мала лажичка од ова инфузирано масло од шафран.
Вашето тело ќе ви биде благодарно.
Инфузирано со ајурведска исцелителна мантра. Тестирано на семејството и пријателите. Рачно направено во мали количини со многу љубов.

Пакување 750мл