Пречистен путер Ги (Ghee)

Пречистен путер Ги (Ghee)

2.000,00 ден

Ghee Ги масло
Потекнува од ајурведската наука и се смета за чудотворен лек во оваа медицина и кујна. Ги за разлика од другите млечни производи не само што е поздрав од путерот, туку има и ефект на детоксикација и подмладување.
Ги е вид на прочистено масло што се користи во ајурведската кујна насекаде во Светот. Традиционално, се прави со тивко загревање на кравјо масло се додека не испари содржината на вода, а цврстите млечни масти може да се издвојат и отсранат, оставајќи ги само течните маснотии. Сатвичниот путер е многу сличен со домашниот путер, но најчесто тој се прави со висока температура, додека ги маслото се вари на 100 степени или помалку, според традиционалните ајурведски рецепти, а потврдено од Чандрадар Двиведи, истакнат професор по фармакологија на Државниот универзитет во Јужна Дакота. Зошто е здраво да готвите со ги масло? Тој ги има задржано повеќето витамини и хранливи материи благодарение на неговата подготовка на ниска топлина, вели тој. Поточно, маслото е извор на витамин Е, витамин А, антиоксиданси и други органски соединенија, од кои многу би се распаднале или уништиле ако се третираат на повисоки температури, објаснува тој. Ги е исто така главна компонента на Ајурведата, форма на комплементарна медицина стара околу 6.000 години. Исто така Ги маслото се користи како средство за подготовка на билни лекови, објаснува Двиведи.
Но, што точно е Ги? Која е разликата од путерот? И кои се реалните ефекти врз здравјето? Го имаме екотрофологот др. Хајке Нимејер и Ајурведските специјалисти за нутриционистичка медицина др. Милер-Лајсганг од Институтот Ајурведа во Минхен.

Шифра: 1016

Ghee Ги масло
Потекнува од ајурведската наука и се смета за чудотворен лек во оваа медицина и кујна. Ги за разлика од другите млечни производи не само што е поздрав од путерот, туку има и ефект на детоксикација и подмладување.
Ги е вид на прочистено масло што се користи во ајурведската кујна насекаде во Светот. Традиционално, се прави со тивко загревање на кравјо масло се додека не испари содржината на вода, а цврстите млечни масти може да се издвојат и отсранат, оставајќи ги само течните маснотии. Сатвичниот путер е многу сличен со домашниот путер, но најчесто тој се прави со висока температура, додека ги маслото се вари на 100 степени или помалку, според традиционалните ајурведски рецепти, а потврдено од Чандрадар Двиведи, истакнат професор по фармакологија на Државниот универзитет во Јужна Дакота. Зошто е здраво да готвите со ги масло? Тој ги има задржано повеќето витамини и хранливи материи благодарение на неговата подготовка на ниска топлина, вели тој. Поточно, маслото е извор на витамин Е, витамин А, антиоксиданси и други органски соединенија, од кои многу би се распаднале или уништиле ако се третираат на повисоки температури, објаснува тој. Ги е исто така главна компонента на Ајурведата, форма на комплементарна медицина стара околу 6.000 години. Исто така Ги маслото се користи како средство за подготовка на билни лекови, објаснува Двиведи.
Но, што точно е Ги? Која е разликата од путерот? И кои се реалните ефекти врз здравјето? Го имаме екотрофологот др. Хајке Нимејер и Ајурведските специјалисти за нутриционистичка медицина др. Милер-Лајсганг од Институтот Ајурведа во Минхен.
Што е тоа Ги?
Зад егзотичното име стои нешто што во основа секој знае: Ги е ништо повеќе од растопен путер и затоа се нарекува и концентриран путер или здрав и сатвички путер.
Во овој поглед, изразот „алтернатива на путерот“ не е точен, но постои една клучна разлика. „Ги е направен од чист, несолено кравјо масло и по процесот на топење не содржи никакви млечни протеини или млечен шеќер“, објаснува експертот за Ајурведа. „Идеално, целата вода во путерот е испарена.
.Зошто е толку здраво Ги маслото?
Ако го испитате ги маслото ќе утврдите дека е богат со заситени масти. Поради недостаток на млечни протеини, Ги маслото е всушност сварливо за многу луѓе и затоа може побрзо да се апсорбира од телото преку крвотокот. Покрај тоа, Ги има поголем процент на бутинска киселина од путерот, кој има антиинфламаторни својства. За ова вреди уште денес да се замени путерот со Ги маслото и да се внесе во секојдневната исхрана дури и за приготвување на храната.
Ги може да се загрее повеќе од путерот
Ги не може да биде под штетно влијание на високите температури. Напротив: Ги има точка на прегревање дури на 205 Ц.степени. „Ова значи дека може многу добро да се пржи Ги без формирање на транс масни киселини“, објаснува д-р Хајке Нимејер. Путерот, од друга страна, почнува да гори на околу 175 степени. Водата испарува, се распрснува и може да се развијат штетни материи како што е акриламид.
Ги го штити твоето срце
Студија на 206 здрави волонтери покажа дека потрошувачката на ги може да има позитивни ефекти врз здравјето на срцето. Ghee ја стимулира синтезата на протеинот ApoA, кој игра улога во формирањето на HDL холестерол.
Добро е да се знае: ХДЛ холестеролот е познат и како „добар холестерол“ затоа што штити од запушување на артериите
“Ги не формира никакви слободни радикали во клетките “, вели д-р Милер-Лајсганг. За среќа, бидејќи соединенијата на реактивниот кислород се прилично деструктивни. Тие потикнуваат болести, го ослабуваат вашиот имунолошки систем и ги прават вашите клетки – а со тоа и вашата кожа – побрза стареење.
Ги е лесно сварлив и без лактоза
„Кога путерот се топи, млечниот протеин делумно се измиваат, а млечниот шеќер, т.е. лактозата, целосно се мие“, вели екотрофологот Нимејер. Овој процес ја прави алтернативата на путерот полесна за варење за луѓето со нетолеранција на лактоза.
Колку е здраво Ги маслото?
Една работа е многу јасна: за многу луѓе, ghee е полесно сварливо и затоа е одлична алтернатива за путер за алергии. Содржи голем број витамини и минерали, витамин Е, витамин А, антиоксиданси и други органски соединенија, од кои многу би се распаднале или уништиле ако се третираат на повисоки температури. „Исто така треба да имате предвид дека ghee се состои скоро целосно од чиста маснотија и е висок извор на енергија“, вели овој респектиран доктор.
Наш совет: Комбинирајте го ghee маслото со некој природен извор на протеини и јаглехидрати. Ова е најдобриот начин да го стабилизирате нивото на шеќер во крвта и да останете сити подолго!
Како се користи ghee?
Ги е вистинското масло за во кујната и е погодно за готвење и за печење како замена за путер. Особено е погодно за пржење благодарение на високата отпорност на топлина. Користете лажичка ghee наместо путер. Исто така, заменете го путерот или маргаринот при печење. Идеално ако барате алтернатива без лактоза.