Целулит и стрии – ајурведски путер против целулит и стрии

Целулит и стрии – ајурведски путер против целулит и стрии

1.500,00 ден

Ајурведски путер против целулит и стрии
Како успешно да се борите против целулитот и стриите?
Нема да згрешиме ако кажеме дека нема жена која не искусиле целулит, стрии или двете одеднаш во животот. Ова е проблем за кој дури и убавицата како Ким Кардашијан рекла: „Имам целулит, како и скоро секоја друга жена на планетата“.
Кога сè, од генетика до пубертет, па се бременост, може да предизвика и поттикне појава, тогаш застапеноста кај секое битие не е изненадувачка. За среќа, целулитот и стриите се прилично бенигни проблеми – тие се чисто козметички недостатоци и лесно се лекуваат со нашите производи. Еве неколку ефективни, природни ајурведски препарати со кои можете да ги намалите стриите и целулитот.

Шифра: 1028

Ајурведски путер против целулит и стрии
Како успешно да се борите против целулитот и стриите?
Нема да згрешиме ако кажеме дека нема жена која не искусиле целулит, стрии или двете одеднаш во животот. Ова е проблем за кој дури и убавицата како Ким Кардашијан рекла: „Имам целулит, како и скоро секоја друга жена на планетата“.
Кога сè, од генетика до пубертет, па се бременост, може да предизвика и поттикне појава, тогаш застапеноста кај секое битие не е изненадувачка. За среќа, целулитот и стриите се прилично бенигни проблеми – тие се чисто козметички недостатоци и лесно се лекуваат со нашите производи. Еве неколку ефективни, природни ајурведски препарати со кои можете да ги намалите стриите и целулитот.

 

Што е целулит?

И покрај клиничкото звучно име, целулитот е обична маст што виси веднаш под површината на кожата. Кога оваа маст се акумулира, таа се вбризгува во сврзното ткиво под кожата. Овој феномен е она што го создава целулитот, а изгледа како „кора од портокал“.
Омилените места на целулитот се: колковите, бутовите, бедрата и стомакот. Научниците го нарекуваат целулитот повеќе „физиолошка“ состојба отколку „патолошка“ и затоа е сосема безопасен.
Што се стрии?

Секој што некогаш имал бебе, доживеал промена во тежината, па дури и во пубертет, доживеал стрии. Тие најчесто се формираат на: стомакот, бутовите, колковите, долниот дел на грбот, градите и горниот дел на рацете. Отпрвин, тие честопати изгледаат црвени или виолетови или можеби се малку вдлабнати. Со текот на времето преминуваат во длабински стрии. Исто како целулитот, стриите не се штетни и се чисто козметички проблем.
Нашиот путер ги содржи најдобрите состојки кои длабинско делуваат при ваквите состојби на телото. Со вистинските состојки, анти- целулитниот путер делува на два начина: ги третира масните клетки што се наоѓаат под ткивото, предизвикувајќи грутки и испакнатини, и ја обновуваат структурата на клетките на површината на кожата на лесен и природен начин. Ефикасен е против целулитот затоа што ја зголемува циркулацијата, а со тоа ги намалува масните клетки. Го зголемува количеството на колаген во вашата кожа, помагајќи да ја нормализира и обнови структурата на кожата на долг рок. Резултатот е многу помазна кожа.
Природните состојки во овој путер ја поттикнуваат липолизата или топењето на маснотиите што дополнително ја измазнува површината на кожата. Големата количина на природен
витамин Е и другите природни материи за да ја одржите кожата влажна, мека и свежа.

Како се употребува:
Се нанесува од путерот на бутовите, задникот или другите области и потоа енергично еднаш или двапати на ден се масира. По нанесувањето, за подобра ефиксност, масажите може да се евршат со електричен масажер или рачно со жадови камења наречени „липомасажа“.
За подобри резултати путерот користете го во комбинација со маслото за стрии и целулит и скработ на база на кафе.
Практикувајте еднаш до два пати неделно ајурведски третман удвартана.

Енергичната стимулација на кожата ја зголемува циркулацијата на површината на кожата, предизвикувајќи длабинско топење и измазнување.