Чисто есенцијално масло од лимонова трева

Чисто есенцијално масло од лимонова трева

800,00 ден

Масло од лимонова трева има голема терапевтска моќ. Традиционално, ова масло се кориси за проблеми со циркулација, проблеми во меморија и заборавеност, главоболки, инфекции, проблеми со нервниот систем и нарушувања на менструалниот циклус. Помоага лесно да ја намали треската во комбинација со маслото од лаванда, лимон и црн пипер.

Есенцијалното масло од лимонова трева се користи во ароматерапијата за да помогне во ублажување на болката во мускулите, борбата против бактериите, одбивањето на инсекти, намалување на болките во телото и помага при варењето на храната. Може да се користи за ароматизирање на чаеви и супи, да се додаде како парфем во козметиката, сапуните и дезодорансите. Лисјата на билката се дестилираат на пареа за да се извлече есенцијалното масло, кое има лесен и свеж мирис на лимон со земјени нијанси. Есенцијалното масло од лимонска трева е стимулирачко, релаксирачко, смирувачко и избалансирано.

Шифра: 1811

Масло од лимонова трева има голема терапевтска моќ. Традиционално, ова масло се кориси за проблеми со циркулација, проблеми во меморија и заборавеност, главоболки, инфекции, проблеми со нервниот систем и нарушувања на менструалниот циклус. Помоага лесно да ја намали треската во комбинација со маслото од лаванда, лимон и црн пипер.

Есенцијалното масло од лимонова трева се користи во ароматерапијата за да помогне во ублажување на болката во мускулите, борбата против бактериите, одбивањето на инсекти, намалување на болките во телото и помага при варењето на храната. Може да се користи за ароматизирање на чаеви и супи, да се додаде како парфем во козметиката, сапуните и дезодорансите. Лисјата на билката се дестилираат на пареа за да се извлече есенцијалното масло, кое има лесен и свеж мирис на лимон со земјени нијанси. Есенцијалното масло од лимонска трева е стимулирачко, релаксирачко, смирувачко и избалансирано.

Некои поважни придобивки од маслото од лимонова трева:

Природен репелент кај луѓето и миленичињата, поттикнува здрава и негувана, има антисептички својства и е совршено за постигнување сјајна кожа, природен дезодоранс, безбеден освежувач и дезодоранс за воздух, кај проблеми со стомакот, стомачни тегоби, гастритис и чиреви на желудник, одржува здрави нивоа на триглицериди и го намалува нивото на ЛДЛ холестерол, добар е во борбата со паразитите и т.н.

Како да го користите?

Додадете неколку капки во својот дифузер или на нашите вулкански камчиња.

Слободно можете да додадете неколку капки и во бањата.

Контраиндикации: Бидејќи маслото од лимонска трева го стимулира протокот на менструација и не се препорачува за бремени жени. Исто така, не се препорачува за мали деца и доилки.

Чување: На темно и ладно место, недостапно за деца.