Медов сируп против силна кашлица

Медов сируп против силна кашлица

Медов сируп Измешајте 50 мл. свежо исцеден сок од лимон и 50 мл. квалитетно маслиново масло и прстофат куркума. Сè треба да се измеша добро за да се соедини во смеса и се загрева на умерена топлина додека не зоврие. Кога ќе се олади, додадете органски мед, добро...
Природен ајурведкси лек против опструктивна кашлица

Природен ајурведкси лек против опструктивна кашлица

Наједноставниот домашен лек за кашлица од типот кафа доша е со ѓумбир, кардамом и сенф. При јака кашлицата која опстојува подолго, пробајте го овој рецепт: сенф во прав – 1/2 лажичка, прстофат кардамом, куркума и рендан свеж ѓумбир – 1/2 лажички. Измешајте...
Ајурведкси трик – домашен сируп кај астма и бронхитис

Ајурведкси трик – домашен сируп кај астма и бронхитис

Древен рецепт кај проблеми со белите дробови, астма, бронхитис, кашлица. Многу луѓе имаат различни проблеми со белите дробови, од кои најчести се: астма, бронхитис и разни форми на кашлица. Проблемите со белите дробови можат да бидат предизвикани од: инфекции,...
Корисни совети во време на кашлици и вируси

Корисни совети во време на кашлици и вируси

Добри совети: *Додадете неколку капки еценцијални масла во чаша вода и пијте топло. *Измешајте 2 лажици мед со малку топол чај или топла вода и сок од лимон за ублажување на кашлицата. *Против кашлица, одлична е и комбинација од 2 лажици мед, 1/2 лажички свеж , 1/2...
Ајурведски трик – намали ја кашлицата во време на вируси

Ајурведски трик – намали ја кашлицата во време на вируси

Во есенцијалните масла се наоѓаат најлековитите состојки на растението во нивната најмоќна форма. Секоја состојка во овие масла имаат уникатни својства кои во синергија ви помагаат да ја победите кашлица. Лавандата делува на смирување на иритирано грло, а покрај тоа...