Целото здравје е  во нашите дланки

Целото здравје е во нашите дланки

На Ајурведата одамна и е познато дека постојат голем број енергетски центри во нашето тело. Ако правилно се третираат тие можат да бидат корисни за нашето целокупно здравје. Подоцна, сите други традиционални техники и медици ги имаат преземено овие древни методи од...
Ајурведски здрав пијалок за целото тело

Ајурведски здрав пијалок за целото тело

Рецепт: – 500 гр ливадски мед – 2 средни или 1 поголем корен од ѓумбир – сок од 1 лимон или цел лимон исечен на парчиња – 3-4 чешниња (или 1 мала глава) лук -куркума 1 лажица – потребно е тегла со големина 700-800 мл (не помалку)...
Ајурведска тинктура од ѓумбир – за подобaр имунитет

Ајурведска тинктура од ѓумбир – за подобaр имунитет

Оваа тинктура од ѓумбир има исклучителен ефект во подобрувањето на имунитетот на целиот организам и работи во сезоната на грип, настинки и респираторни инфекции. Рецепт на тинктура за имунитет: 400 гр свеж корен од ѓумбир излупен, рендан, 1 лажица куркума и налиен со...
Ајурведска тинктура од ѓумбир – рецепт за чистење на црниот дроб од алкохолизам и хемотерапија

Ајурведска тинктура од ѓумбир – рецепт за чистење на црниот дроб од алкохолизам и хемотерапија

За долгорочно и систематско чистење на црниот дроб (особено кај третманите од алкохолизам и чувствителност од хемотерапија), се користи тинктура од ѓумбир. Тинктура од ѓумбир – рецепт: Измијте среден корен од ѓумбир 2,5 цм (30 g) добро и изрендајте го заедно со...
Природни лекови за отстранување болка во грбот

Природни лекови за отстранување болка во грбот

  Најголемата заблуда е дека ОДМОР во лежечка положба, е лек за ублажување болки во грбот. Напротив, кога имаме болка во грбот, телото треба да се активира. Одморот како лек за болки во грбот се толерира до 48 часа, сè што е повеќе може да предизвика контра...