Како да се излечите од хроничните болести?

Како да се излечите од хроничните болести?

Исклучително едноставен и ефикасен метод за превенција и третман со помош на ајурведско масло и по илјадници години го буди интересот на научната јавност. Тоа е метод заснован на ајурведската медицина, опишан во древните индиски списи. Санскритскиот збор ајурведа се...
Кравјо млеко – отров или лек?

Кравјо млеко – отров или лек?

Животот започнува со плачење, а потоа се одржува со млеко. Млекото е нашата прва храна во животот и не е ни чудо што светот е толку зависен од него. Се смета за една од највредните намирници во Ајурведата, исто како Ги масло и мед. Мајчиното млеко ги содржи сите...
Капалабати јога дишење – за нормализирање на тироидната жлезда

Капалабати јога дишење – за нормализирање на тироидната жлезда

Дали забележавте дека нагло се дебелеете, срцето ви чука забрзано, премногу се потите, имате лош апетит, раздразливи сте, постојано уморни и често се будите навечер? Овие симптоми може да укажуваат на хипотироидизам или хипертироидизам или бавна или брза функција на...
Ајурведска оризова вода кај гастрит

Ајурведска оризова вода кај гастрит

Гастиритот е една од најчестите проблеми кој го измачува човештвото. Брзата и неправилна храна, стресот го земаат својот данок. Според ајурведа гастритот е зголемена пита доша. Бидејќи главен елемент на овој тип е огинот. Затоа ви предлагаме да земате што поголема...
Ајурведски мелем кој мора да го имате по дома во секое време

Ајурведски мелем кој мора да го имате по дома во секое време

Докажано е дека лекува многу болести. И можете многу лесно сами да го направите тоа… За овој мелем ви требаат: – 6 лажици  Ги масло – 1 јајце, по можност домашно, органско – 60 гр пчелин восок Подготовка: Сварете го јајцето, извадете жолчките и...