Ајуредска крем супа со домати

Ајуредска крем супа со домати

 Исчистете го вашето тело од тешка празнична храна со оваа супа. Потребно е: 500 мл сок од домати, 1 морков, 1 главица кромид, 2 лажици Ги масло 2 компири, сол, црн пипер, куркума и кардамом. Подготовка: На малку Ги масло се динста кромидот и се додава морковот и...
Згответе ајурведска супа за силен имунитет

Згответе ајурведска супа за силен имунитет

Исцелителната моќ на супите Супите се топли, меки и поддржуваат добро здравје. Тие го зајакнуваат имунитетот, хидраат и генерално лесно се сварливи. Нивната бавна и внимателна подготовка го исполнува домот со примамлив мирис. Супите направени со љубов и симбол на...
Ајурведска зимска балансирачка супа од тиква

Ајурведска зимска балансирачка супа од тиква

Ајурведска балансирачка супа од тиква за Кафа доша. Во зима енергијата на Кафа станува посилна. Вишокот Кафа ќе се влоши во рана пролет, па затоа е најдобро да се избегне акумулација на истата сега! Влошената кафа обично се манифестира со симптоми како што се:...
Веганска ајурведска супа од тиква и грав

Веганска ајурведска супа од тиква и грав

Оваа вегетанска ајурведска супа од тиква е есенска кремаста и полна со вкусови. Најдобро од се добивате убав протеински еликсир благодарение на гравот! Преполн со вкусови, оваа кремаста веганска супа од тиква е едно омилена семејна и здрава храна во најдобар случај....
Ајурведска слатка супа од компири

Ајурведска слатка супа од компири

Хранлив ајурведски рецепт особено погоден за Вата и Пита доши во зимската сезона Состојки: – 2-3 големи слатки компири – 1/4 лажичка семе од ким или во прав – 1/4 кафена лажичка коријандер во прав – 1/2 кафена лажичка анасон – 1 лажичка...