Ајурведски сок, злато вреден

Ајурведски сок, злато вреден

Освен што е вкусен и освежителен во летниот период, овошните сокови имаат три важни ефекти врз нашето тело: тие ја прочистуваат крвта, носат нови освежувачки супстанции кои го обновуваат организмот и поттикнуваат одделни органи да функционираат подобро. Природните...
Кога сте под стрес, хаос или паничен напад, одвојте само 10 минути за ова и ќе бидете како нови!

Кога сте под стрес, хаос или паничен напад, одвојте само 10 минути за ова и ќе бидете како нови!

Совет од др.Авишек, ајурведски лекар. Едноставно е, и делува! На секого му се случува да биде „згазен“ од стресот и ви се чини дека работниот ден штотуку започнал, а веќе има премногу работи што нè оптоваруваат и не прават да чувствуваме стрес. Ајурведскиот доктор ни...
Ајурведски чај од куркума – најздравиот еликсир

Ајурведски чај од куркума – најздравиот еликсир

Чајот од куркума е се повеќе популарен заради своите благопријатни својства врз телото – 1 чаша топла (не многу вруќа) вода – ¼ лажички органска куркума – половина сок од лимон – половина лажиче цимет, кардамом и црн пипер (по избор) –...
Куркума – здравје на дланка

Куркума – здравје на дланка

Куркумата содржи куркумин, идентификуван како главна активна состојка, која постигнува повеќе од 150 потенцијално терапевтски активности и вклучува антиоксидантни, антиинфламаторни и антиканцерогени својства. Нема друга природна состојка во светот што е поефикасна во...
Ајурведски тест – за 3 секунди откријте дали сте купиле вистински мед

Ајурведски тест – за 3 секунди откријте дали сте купиле вистински мед

Во Ајурведата медот е високо ценет. Дури се препорачува и како помошно лековито средство. Затоа, предлагаме тест со кој ќе откриете дали сте купиле вистински мед, Свртете ја теглата Во последниве години, се повеќе и повеќе таканаречени „лажни“ медови може да се најдат...
ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ ВО ТЕЛОТО КОГА НЕ ПИЕМЕ ДОВОЛНО ВОДА!

ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ ВО ТЕЛОТО КОГА НЕ ПИЕМЕ ДОВОЛНО ВОДА!

Одамна е познато колку е важно да пиеме вода секој ден и какви се последиците по здравјето доколку не внесеме доволно од оваа течност. Еве неколку симптоми дека внсуваме мала количина на вода: Кога кремите не помагаат Ако нанесувањето на нормална количина на креми и...