fbpx
Органска трифала во прав 200гр

Органска трифала во прав 200гр

2.500,00 ден

Прашокот „Трифала“ ги балансира трите доши (според Ајурведа) со својствата на овие три овошја и го обновува здравјето во организмот со активирање на системите за детоксикација, елиминација и филтрација на крвта.

Надвор од своите дигестивни и лаксативни способности, правот од Трифала се употребува заради неговите антиинфламаторни својства, придобивки за оралното здравје, работи во корист на имунолошкиот систем, дигестивниот тракт и има анти-карциномски капацитети.
Всушност, кога ќе прочитате за што се користи, сигурни сме дека ќе посакате уште веднаш да ја имате.

Шифра: 1008

Прашокот „Трифала“ ги балансира трите доши (според Ајурведа) со својствата на овие три овошја и го обновува здравјето во организмот со активирање на системите за детоксикација, елиминација и филтрација на крвта.

Надвор од своите дигестивни и лаксативни способности, правот од Трифала се употребува заради неговите антиинфламаторни својства, придобивки за оралното здравје, работи во корист на имунолошкиот систем, дигестивниот тракт и има анти-карциномски капацитети.
Всушност, кога ќе прочитате за што се користи, сигурни сме дека ќе посакате уште веднаш да ја имате.

Трифала (трите плодови) е направена од:

ХАРИТАКИ:
Познато и како тибетскиот „крал на медицината“, се верува дека ја балансира „Вата“ (иако е добра за сите доша) и има значајни антиоксидантни и антиинфламаторни својства. се користи за лекување на астма, чиреви, стомачни проблеми, па дури и срцеви заболувања.

АМАЛАКИ
Се верува дека ја балансира Пита дошата. Овие овошја се многу кисели по вкус и обично се натопени во шеќер или се готват за да бидат повкусни. Тие се полни со витамин Ц и се верува дека го намалуваат холестеролот, имаат ефект на ладење, ја поддржуваат функцијата на црниот дроб, помагаат на имунолошкиот одговор и се полни со антиоксидантни својства.

БИБИТАКИ
Ја балансира Кафа дошата и се смета за ајурведско анти-стареечко овошје. Има детоксицирачки својства за крвта и ресторативни капацитети за мускули, иако најмногу се користи за антибактериски и антивирусни квалитети, а исто така е и хепатопротективно и антиоксидантно овошје.

ПРИДОБИВКИ ОД ТРИФАЛА:

Делува како комплетен чистач на телото
Детоксифицира и го чисти дебелото црево и црниот дроб
Ја прочистува крвта
Гп подобрува варењето на храната
Го храни вашиот нервен систем, крв и мускул
Ја подобрува функцијата на надбубрежната жлезда
Елиминира вишок килограми
Содржи лаксативни својства
Го зајакнува имунолошкиот систем
Го намалува високиот крвен притисок
Има антивирусни, анти-бактериски, антиканцерогени, антиалергиски својства
Намалување на болката при фибромијалгија
Намалување на холестерол
Ја подобрува циркулацијата