fbpx
Органски кардамом во прав 200гр

Органски кардамом во прав 200гр

900,00 ден

Кардамомот е прекрасен зачин со неверојатен вкус и здравствени придобивки. Потеклото му доаѓа од зимзелените шуми на Индија. Се користи исклучително многу во индиската кујна, како и во ајрведическата медицина.

Кардамомот (или познат и како кардамон) помага при афти во устата, дигестивни проблеми, дури и при депресија.
За што уште е корисен тој и зошто е препорачливо да го вклучиме во јадењата почесто?

Шифра: 1007

Кардамомот е прекрасен зачин со неверојатен вкус и здравствени придобивки. Потеклото му доаѓа од зимзелените шуми на Индија. Се користи исклучително многу во индиската кујна, како и во ајрведическата медицина.

Кардамомот (или познат и како кардамон) помага при афти во устата, дигестивни проблеми, дури и при депресија.
За што уште е корисен тој и зошто е препорачливо да го вклучиме во јадењата почесто?

Варење

 • Кардамомот има слични својства со оние на ѓумбир. Затоа е корисен при проблеми со варењето. Напивка од кардамом помага при гадење, киселини, подуеност, гасови, губење на апетит, запек.
  Кардамонот е многу корисен за бубрезите и уринарниот тракт, бидејќи ја стимулира природната детоксикацијата на организмот и ги чисти органите одговорни за одделувањето на токсините.

При лош здив

 • Индијците џвакаат листови од кардамом или сам кардамом по јадење, за да го освежат здивот.

Диуретик

 • Диуретското својства на кардамон е исто така дел од детоксикацијата на телото. Тој ја чисти бешиката од бактерии, кои провоцираат често и обилно мокрење. Корисен е уште за бубрезите и срцето, бидејќи ги носи вишокот соли од организмот заедно со приведените течности и токсини

Против депресија

 • Во ајурведизмот кардамомот се користи со векови за третман на анксиозност, депресија поради природните антидепресантни својства.

При настинка и грип

 • Зачинот помага за ублажување на настинка и грип. Напивка од кардамон се применува успешно и кај бронхитис и кашлица

Против ракот

 • Истражувањата покажуваат дека кардамомот го инхибира растот на туморските клетки и придонесува за спречување на некои видови рак

Го намалува крвниот притисокБ

 • Бидејќи е добар диуретик, кардамомот го намалува крвниот притисок по прикажувањето на вишокот течности и соли од организмот

Против тромб

 • Во кардамон се содржат природни спречувањето материи кои спречуваат појавата на крвни згрутчувања

Антиоксиданс

 • Кардамомот е исполнет со антиоксиданси, кои се борат со слободните радикали, стареењето, малигните промени во клетките.

Антиинфламаторно средство

 • Слично на ѓумбир и куркума, кои му се роднини, кардамомот има многу силни анти-воспалителни својства. Тој брзо го смирува отокот и болките во слузокожата, претежно грлото, устата и слузните мембрани.

Афродизијак

 • Според индиската традиционална медицина напивка од кардамом или чајот со кардамом им дава на мажите полова моќ, помага при еректилна дисфункција и ја продолжува ерекцијата.