fbpx
Целулит и стрии – ајурведски ексфолиатор против целулит и стрии

Целулит и стрии – ајурведски ексфолиатор против целулит и стрии

990,00 ден

Ајурведски ексфолиатор против целилт и стрии

Природниот ексфолиатор со природни масла, ајурведски суплементи, есенцијални масла, кафе, шеќер и морска сол е природно средство за лекување на целулит и стрии.
Овој производ е создаден според древните ајурведски списи и бил дел од палетета производи со кои се разубавувале и негувале фараоните, дури и Клеопатра.
Високо ценет е заради својот состав на суровини и својата антиоксидантната содржина што е исклучително добра за кожата кога се нанесува на одредено место и ефектите врз целулитот и стриите.

Шифра: 1030

Ајурведски ексфолиатор против целилт и стрии

Природниот ексфолиатор со природни масла, ајурведски суплементи, есенцијални масла, кафе, шеќер и морска сол е природно средство за лекување на целулит и стрии.
Овој производ е создаден според древните ајурведски списи и бил дел од палетета производи со кои се разубавувале и негувале фараоните, дури и Клеопатра.
Високо ценет е заради својот состав на суровини и својата антиоксидантната содржина што е исклучително добра за кожата кога се нанесува на одредено место и ефектите врз целулитот и стриите.

Дефектите се јавуваат кога масните ткива под кожата притискаат под ткивата блиску до површината на кожата.

Целулитот може да се појави каде било, но има тенденција да биде најзастапен во области каде што се присутни масни ткива, како што се задникот, бедрата и бутовите.

Откако ќе се создаде целулит, многу е тешко – скоро невозможно – да се ослободите без ефикасно третирање на истиот. Третманот обично се фокусира на намалување на дефектите и разбивањето на масните поткожни ткива во кој успешно помагаат кафето, морската сол и ајурведските суплементи.

Што вели науката?

Оваа мешавина од природни состојки, помагаат во лекувањето на целулитот на различни начини.

Се смета дека кафето помага за ширење на крвните садови, со тоа се забрзува крвотокот и се разбиваат поткожните маснотии. Кожата се затега и од стимулирачките ефекти на кафето се подобрува снабденоста на протокот на крв и се елиминира вишокот вода.

Кафето е исто така богато со антиоксиданти, кои поттикнуваат здрав тен на кожата. Големиот број на феноли, соединенија кои потекнуваат од кафето, ги исфрлаат слободните радикали во организмот.

Другата придобивка од овој скраб со своите ексфолијантни својства е тоа дека ефективно ги отстрануваат мртвите клетки на кожата со кој се добива нежен измазнувачки ефект на кожата.

Според нашите вековни искуства и Американското здружение за дерматолошка хирургија, ајурведските масажи и третмани помогаат во лимфната дренажа, го третираат ткивото на кожата за да го подобрат изгледот на целулитот и стриите.

Како да го користите?

На влажна кожа нанесете од скработ на одредената област што сакате да ја третирате и динамично масирајте. Продолжете да додавате онолку колку што е потребно се додека не ја постигнете саканата влажност на одреденото место. Оставете скработ да делува 2 до 5 минути. Доколку имате сува вата кожа, можеби ќе треба да додадете мала количина од нашето масло и да направите мешавина од овие производи.
Следно, откако ќе го измиете скработ, нанесете од нашето масло против стрии и целулит а по него нанесете од путерот против целулит и стрии на чистата и истретирана кожа. Нежно масирајте над проблематичните области со прстите без динамично да триете. Може да користите мека свилена крпа или четка за сува кожа за рамномерно да го распоредите путерот.

Практикувајте барем 2 пати неделно ајурведски третман удвартана кој одлично ќе се вклопи во борбата против целулит и стрии.

Состав: кафе, кафеав шеќер, морска сол, кокосово масло, арганово масло, бадемово масло, маслиново масло, масло од јојоба, цимет во прав, чисто есенцијално масло од портокал и цимет, витамн Е, ајурведски билки.

Пакување: 200 грама