fbpx
Чисто есенцијално масло од бергамот

Чисто есенцијално масло од бергамот

800,00 ден

Етеричното масло од бергамот се произведува од цитрусна бергамија (попозната како Бермагот) со процес на дестилација со пареа.

Плодот на ова цитрусно дрво е вкрстување помеѓу лимон и портокал и е жолто во облик на круша. Маслото е високо фототоксично и мора да се користи внимателно за кожата. Припаѓа на семејството Rutaceae. Има широка примена во фармацевтската и козметичката индустрија поради придобивките за здравјето и убавината.

Употреба на маслото од бергамот: Акни, анксиозност, синдром на хроничен замор, депресија, егзема, труење со храна, главоболка, висок холестерол, несоница, неалергиски ринитис, не-артритични болки во зглобовите, Псоријаза, рингворм.

Се користи за ароматизирање на слатки, прехранбени производи и чај.

Се користи во различни видови парфеми за мажи и жени, дезодоранси и креми.

Корисно е за лекување на проблеми со кожата.

Шифра: 1801

Етеричното масло од бергамот се произведува од цитрусна бергамија (попозната како Бермагот) со процес на дестилација со пареа.

Плодот на ова цитрусно дрво е вкрстување помеѓу лимон и портокал и е жолто во облик на круша. Маслото е високо фототоксично и мора да се користи внимателно за кожата. Припаѓа на семејството Rutaceae. Има широка примена во фармацевтската и козметичката индустрија поради придобивките за здравјето и убавината.

Употреба на маслото од бергамот: Акни, анксиозност, синдром на хроничен замор, депресија, егзема, труење со храна, главоболка, висок холестерол, несоница, неалергиски ринитис, не-артритични болки во зглобовите, Псоријаза, рингворм

Се користи за ароматизирање на слатки, прехранбени производи и чај

Се користи во различни видови парфеми за мажи и жени, дезодоранси и креми

Корисно е за лекување на проблеми со кожата

Се користи како средство за дезинфекција и средство за чистење домаќинство.

Употреба во: Лосиони, Шампони, Сапуни, Средства за чистење, Масло за коса

Придобивките од маслото од бергамот Големите придобивки од есенцијалното масло од бергамот доведуваат до значителна побарувачка на светскиот пазар. Некои од вообичаените употреби на есенцијалното масло од бергамот се: Есенцијалното масло од бергамот го подига и го поддржува функционирањето на централниот нервен систем на телото со својот смирувачки дух. Маслото помага во намалување на стресот и ја спречува евентуалната главоболка. Присуството на Линалол и карвакрол ги намалуваат болките во телото и ефикасно третираат слични состојби.Етеричното масло од бергамот најчесто се користи во дифузери за масло. Маслото поседува пријатен мирис кој го подигнува расположението во случај на депресија или тага. Во исто време, поттикнува среќа и самодоверба. Нежна масажа со есенцијално масло од бергамот го смирува вознемирениот стомак и се справува со различни дигестивни проблеми. Затоа, го подобрува дигестивниот систем на телото. Редовната употреба на есенцијалното масло од бергамот има корист за телото и го зајакнува имунитетот. Посилен е имунолошкиот систем, посилна е способноста на телото да се бори против инфекции и алергии. Со зајакнат имунитет, телото не само што се бори со инфекции, туку и побрзо закрепнува, промовирајќи добро здравје. Маслото исто така го намалува нивото на холестерол во телото, што го прави човекот здрав и фит. Нежното нанесување на етеричното масло од бергамот ги отвора градите и помага во правилното дишење. Етеричното масло од бергамот ја навлажнува кожата и носи многу придобивки за кожата. Маслото се користи како клучна состојка во производите за убавина од страна на козметичките компании поради неговите природни антибактериски и антисептички својства. Ја храни кожата и длабински ја чисти со што се ослободува од сите нечистотии и инфекции. Маслото може да помогне во борбата против мрсната кожа и акните.Етеричното масло од бергамот ги смирува и ги третира сите проблеми со скалпот како чешање, првут. Најчесто употребуван заедно со шампон, маслото ја прави косата мека, мазна и посјајна.