fbpx
Чисто есенцијално масло од мандарина

Чисто есенцијално масло од мандарина

800,00 ден

Кина е родно место на мандарините, сочното овошје од портокал се споменува во историјата на државата пред повеќе од 3 илјади години. Кинезите го нарекуваат мандаринското есенцијално масло „масло на среќа“, верувајќи дека тоа носи среќа и успех.

Од еден тон кора, се добива 1 кг мандарински естер, во зависност од зрелоста на овошјето, има различни нијанси на боја: од прозирна, светло зелена до црвено-портокалова.

Ефектите врз телото на мандарина есенцијалното масло се разновидни: ја подобрува дигестивната функција- го намалува притисокот- ја подобрува циркулацијата на крвта- го регулира жолчното кесе- борејќи се со вишок тежина- го намалува крварењето на непцата- помага во борбата против инфекциите- го подобрува расположението- се борат со депресија- ефикасно за ПМС-симптоми.

Шифра: 1812

Кина е родно место на мандарините, сочното овошје од портокал се споменува во историјата на државата пред повеќе од 3 илјади години. Кинезите го нарекуваат мандаринското есенцијално масло „масло на среќа“, верувајќи дека тоа носи среќа и успех.

Од еден тон кора, се добива 1 кг мандарински естер, во зависност од зрелоста на овошјето, има различни нијанси на боја: од прозирна, светло зелена до црвено-портокалова.

Ефектите врз телото на мандарина есенцијалното масло се разновидни: ја подобрува дигестивната функција- го намалува притисокот- ја подобрува циркулацијата на крвта- го регулира жолчното кесе- борејќи се со вишок тежина- го намалува крварењето на непцата- помага во борбата против инфекциите- го подобрува расположението- се борат со депресија- ефикасно за ПМС-симптоми.

Ако зборуваме за внатрешна употреба на маслото, неопходно е да се започне со важна постапка за чистење на телото од токсини. Спроведувањето на оваа едноставна постапка за да се постигне посакуваниот резултат е доволно само еднаш или двапати месечно. Рецептот е многу едноставен: Во текот на денот, треба да земете двапати мешавина од една лажичка мед и три капки мандарински еликсир – за појадок и 4 капки путер и мед за ручек. Подобро е да ја пиете смесата со закиселена вода. Во текот на денот, не треба да јадете храна и за целиот ден да одбиете чај и кафе. Во вечерните часови, можете да си дозволите лесна вечера.

Оваа постапка не само што го чисти телото од токсините, туку и ја намалува тежината. Маслото од мандарина исто така се справува со дијареја, ја елиминира подуеноста. Вдишувањето на маслото е добро против кашлање, заразни болести на назофаринксот. За болести на грлото масло се користи за испирање, додавајќи 2-3 капки во чаша топла вода. Бидејќи аромата на мандарина има живописни белешки на свежина и цветни сладост, може да се препорача за елиминирање на раздразливост, замор. Мирисот на мандарина е толку радосен и лесен што е дозволено да се користи дури и од постари лица и бремени жени, што е некарактеристично за други есенцијални масла.