fbpx
Чисто есенцијално масло од пеперминт

Чисто есенцијално масло од пеперминт

800,00 ден

Главни карактеристики:

-Антиинфективно својство (антибактериско, антивирусно, антифунгално)

-Општ тоник за стимулација

-Дејство против настинка

-Антивоспалително, уринарно и интестинално својство

-Деконгестив за простата

-Менструален регулатор

Шифра: 1815

Главни карактеристики:

-Антиинфективно својство (антибактериско, антивирусно, антифунгално)

-Општ тоник за стимулација

-Дејство против настинка

-Антивоспалително, уринарно и интестинално својство

-Деконгестив за простата

-Менструален регулатор

Други активности: се употребува во парфеми, козметика, сапуни, бонбони, репеленти за пајаци, па дури и против гадење при патување.

-Ставете 1 капка пеперминт на рацете и истријте ги дланките. Затворете ги очите и направете 5 длабоки вдишувања и издишувања. Ова помага за главоболка(делува по 5 секунди),за подобра респираторна функција (ако имате потешкотии со дишењето), за подобра концентрација и остар фокус.
-Додадете капка или две во вашето смути со вкус на мента (минт).

-Направете лосион сами користејќи ги Melaleuca (чајно дрво) и Пеперминт и нанесете ги на стапалата пред спиење и потоа ставете си чорапи. Ќе имате пријатно чувство, вашите стапала ќе мирисаат свежо и пријатно и вашите рапави потпетици ќе станат како свила.

– Кога и да се чувствувате како да не можете повеќе, нанесете пеперминт на вратот и слепоочници. Масирајте се нежно.

-Маслото од пеперминт најдобро се користи за да се одбијат бубачки или пајаци од вашите домови. Ставете 1-3 капки на памук и ставете го во ќошевите на вашиот дом. Едноставно ќе ги одбие, поради јакиот мирис.

-Ако го земате внатрешно, може да ви помогне при стомачни непријатности и тегоби. Или едноставно протријте го стомакот со неколку капки од ова есенцијално масло.

Напомена: Ако со ова масло случајно се доприте на очи или пак очите почнат да ве печат, користете какво било масло(маслиново, кокосово, бадемово) за да ја отстраните болката или печењето. Не мијте ги очите никогаш со вода. Нанесете само масло околу очите.

Пакување: 10м