fbpx
Чисто есенцијално масло од рузмарин

Чисто есенцијално масло од рузмарин

800,00 ден

Есенцијалното масло од рузмарин ја освежува и враќа животната енергија, го избиструва умот и ја намалува напнатоста. Го намалува лачењето на себум и ја стимулира регенерацијата на кожата. Има антимикробно и антисептично дејство. Ја забрзува циркулацијата и има аналгетски ефект. Го стимулира лимфниот систем и метаболизмот во ткивата. Ублажува кашлање и болка во мускулите и зглобовите.

Шифра: 1817

Есенцијалното масло од рузмарин ја освежува и враќа животната енергија, го избиструва умот и ја намалува напнатоста. Го намалува лачењето на себум и ја стимулира регенерацијата на кожата. Има антимикробно и антисептично дејство. Ја забрзува циркулацијата и има аналгетски ефект. Го стимулира лимфниот систем и метаболизмот во ткивата. Ублажува кашлање и болка во мускулите и зглобовите.

Есенцијалното масло од рузмарин ја стимулира циркулацијата, затоа се користи во препарати за превенција и елиминација на целулит. Тоа е честа состојка во производите за третман на стрии и лузни, како и производи за нега на кожата. Не се нанесува директно на кожата, туку треба да се меша со некое растително масло (бадем, кокос, маслиново, рицинус, масло од јојоба, масло од авокадо …). Се препорачува за нега на мрсна кожа. Помага при појава на акни, себореја, ревматски болки, грчеви во мускулите и опаѓање на косата. Се применува во форма на инхалации, го олеснува кашлањето и другите симптоми на настинка. Идеално е за употреба во работниот простор и по интензивна интелектуална работа. Добро се меша со есенцијални масла од есенцијални масла од нане, лаванда и цитрус.

Правилната употреба на есенцијално масло од рузмарин не предизвикува штетни последици. Не користете на чувствителна кожа бидејќи може да предизвика иритација. Не ставајте директно на кожата и мукозните мембрани. Не е за орална употреба. Заштитете се од светлина и топлина.