fbpx

Џала Нети

1.500,00 ден

Jala Neti е древна техника за чистење на носот со помош на солена вода.

Овој метод се практикува во јогата и ајурведата илјадници години, за добро духовно и физичко здравје.

Јала Нети има корисен ефект врз здравјето на носот, грлото, белите дробови, очите, ушите и ја подобрува душевната и духовната активност.

Шифра: 1064

Jala Neti е древна техника за чистење на носот со помош на солена вода.

Овој метод се практикува во јогата и ајурведата илјадници години, за добро духовно и физичко здравје.

Јала Нети има корисен ефект врз здравјето на носот, грлото, белите дробови, очите, ушите и ја подобрува душевната и духовната активност.

Како делува:

  • Го чисти носот од бактерии и вишок слуз
  • ги прочистува синусните канали
  • го стимулира природниот механизам за заштита на организмот од воспаление и инфекции на синусите, грлото и носот
  • ја стимулира активноста на мозокот
  • помага при мигрена, епилепсија и депресија
  • помага при инфекција и блокада на увото и тинитусот
  • Ја подобрува концентрацијата и бистрината на умот

помага при одвикнување од пушењето

Техника:
За изведување на техниката Jala Neti ќе ви биде потребна специјална сад за вода (види слика)

Наполнете го садот со млака вода и додадете сол. Добро помешајте. Водата не треба да биде премногу студена или премногу жешка. Соодносот е 1 лажичка сол во половина литар вода, најдобро е да се користи морска сол. Навалете се над мијалникот. Вметнете го продолжениот дел од садот во левата ноздра и полека навалете ја главата кон десно.

Чувајте ја отворена устата и полека дишете преку нејзе. Водата треба да започне да влегува во левата ноздра и да излезе кон десната. Оставете да истекува вода 20 секунди. Извадете го садот и исчистете го носот со силно дишење. Повторете ја истата постапка со десната ноздра.

Можете да ја повторувате оваа техника секое утро.

После овој третман нанесете 6 капки насја масло во вашите носници.