Барем 3 ајурведски причини зошто да се капете во хималајска сол

Барем 3 ајурведски причини зошто да се капете во хималајска сол

Ви наведуваме барем 3 причини зошто од денес треба да скокнете во бања со хималајска сол Морската сол, исто како и другите состојки на морската вода, има терапевтски својства е познато уште од древни времиња. Хималајска топла бања Поскапа е од „обичната сол“, но многу...
Неколку совети од д-р Авишек – како да се заштитиме од КОВИД-19

Неколку совети од д-р Авишек – како да се заштитиме од КОВИД-19

Неколку совети од д-р Авишек – како да се заштитиме од КОВИД-19 „Вирусот во телото може да навлезе на неколку начини: преку уста, нос или преку очи. Редовното практикување со насја масло на овие делови, нема да дозволи вирусот да преживее или ќе превенира од...
При силна кашлица помогнете си со овој едноставен ајурведски рецепт

При силна кашлица помогнете си со овој едноставен ајурведски рецепт

Наједноставниот домашен лек за кашлица од типот кафа доша е со ѓумбир, цимет, кардамом и каранфилче. Рецепт 1/2 лажичка мелен свеж ѓумбир во чаша врела вода со прстофат цимет, кардамом и каранфилче. Сето тоа попарете го со врела вода и пијте го топло, ефектот ќе го...
Љубов, благодарност и радост лек за сите болести

Љубов, благодарност и радост лек за сите болести

Лекови – љубов, благодарност и радост Како тогаш може да помогне едноставен гест на благодарност? Едноставно кажано, медицинските феномени го докажуваат тоа – луѓе кои одбиле лекови, хирургија, хемотерапија, зрачење и други конвенционални методи за...
Како правилно да се грижиме за нашата кожа

Како правилно да се грижиме за нашата кожа

Дали знаете дека кожата е показател на она што се случува однватре, во телото? Што ни е потребно за здрава кожа: Исхраната треба да е богата со: магнезиум, есенцијални масни киселини, витамин Ц и бета-каротин, ако јадете темно чоколадо, риба и други морски плодови,...