Ајурведски трик – направете си домашен лек за немирно срце :)

Ајурведски трик – направете си домашен лек за немирно срце :)

Состојки: 8 лажици сецкан сув рузмарин 3 цели лимони половина килограм кафеав шеќер 2 литри вода Подготовка: Ставете 8 лажици ситно сецкан лист од рузмарин во 2 литри вода. Оставете да зоврие до 1 литар вода Ставете половина килограм шеќер и три излупени и исечени...
Медитација за отварање на срцето – победи ја меланхолијата

Медитација за отварање на срцето – победи ја меланхолијата

Постојат многу вежби за отварање на срцето, но за почеток еве една едноставна вежба за дишење со која за брзо време се враќаме во баланс со самите себе, вели ајурведата и јогата. Оваа вежба се одвива во седечка положба и она што треба да се направи е да се исклучиме...
Излечи го своето срце по секоја цена!

Излечи го своето срце по секоја цена!

Терминалија Арџуна е високо и многу моќно дрво што ја меува својата кора еднаш годишно и создава нова. Оваа кора се користи илјадници години во Ајурведата како најдобар лек за здравјето на срцето и закрепнувањето. 12 придобивки од Arjuna: Кората е богата со сапонини,...