Ајурведски трик – помогни си при настинки и грип

Ајурведски трик – помогни си при настинки и грип

Дали знаеш дека цвеклото е најдобрата помош при настинки и во сезоната на грипови? Најлековити состојки на цвеклото се сметаат бетанинот и бетаинот.Тие ја поттикнуваат размената на материите, го регулираат крвниот притисок, го намалуваат лошиот холестерол, го...
Ајурведски трик – помогни си при гнојна ангина!

Ајурведски трик – помогни си при гнојна ангина!

Рецепт: Во 150 мл сок од цвекло додади една лажица исцеден сок од кромид. Убаво промешај ја смесата да отстои 15 минути и земај по една лажица, измивајќи го грлото на секои три часа. Добри резултати се постигнуваат со редовно жабуркање на устата и грлото со нашето...
Дали знаеш дека цвеклото лекува воспаление на грлото?

Дали знаеш дека цвеклото лекува воспаление на грлото?

  *Be happy and healthy* Дека цвеклото има многу лековити состојки не е ништо ново, но веројатно не знаеш дека цвеклото може да биде сојузник при решавањето на проблеми и болки во грло. Имаме спасоносен рецепт за бола во грло: На 200 мл сок од цвекло, додаваме...