Како да се регулира крвниот притисок со Ајурведа

Како да се регулира крвниот притисок со Ајурведа

Иако „високиот крвен притисок“ е многу поопасен од нискиот крвен притисок, „хипотензијата“ не треба да се игнорира бидејќи може да предизвика и сериозни нарушувања на здравјето. Најефективните природни лекови за регулирање на крвниот притисок се: сувото грозје кое...
Древен ајурведски рецепт против крвни наслаги

Древен ајурведски рецепт против крвни наслаги

Ѓумбир со мед, лимон и лук – ефикасен и исклучително здрав лек за зачепени крвни садови – 500 гр оргаски мед – 2 средни или 1 поголем корен од ѓумбир – сок од 1 лимон или цел лимон исечен на парчиња – 3-4 чешниња (или 1 мала глава) лук...
Ајурведски трик – како лесно да ги прочистиш крвните плаки

Ајурведски трик – како лесно да ги прочистиш крвните плаки

  Нездрав начин на живот значи брза храна складирана со нездрави масти, што доведува до зголемена тежина. Дебелината не е само естетски проблем, туку може сериозно да ги оштети вашите крвни садови и здравјето. Прво и најважно – престанете да земате транс...