Ајурведска овесна каша со банана, ореви и кардамом

Ајурведска овесна каша со банана, ореви и кардамом

Фина овесна каша со банана, ореви, кардамом за здрав почеток на денот. Состојки: 60 гр овесна каша 200 мл млеко /мо/е и билно/ 1 банана една рака сечкани бадеми Малку цимет Малку кардамом 1 ла/ица Ги масло Подготовка: Исекајте половина банана и ставете ја во шерпа, па...
Најдобрата ајурведска каша за појадок и намалување на килограмите

Најдобрата ајурведска каша за појадок и намалување на килограмите

Најдобар појадок за симнување вишок килограми – овесна каша Овој здрав оброк гарантира долгорочно и сигурно симнување вишок килограми! *Појадокот е најважен оброк, особено ако сакаме да изгубиме тежина. Најдобар избор е – овесна каша, како што потврди и...
Ајурведски појадок што ја обновува секоја клетка во телото

Ајурведски појадок што ја обновува секоја клетка во телото

Се јаде 2 пати неделно, ја обновува секоја клетка во телото! Црниот дроб е најважниот орган во телото од причина што целиот организам зависи од здравјето на овој дел од телото. Црниот дроб е тој што ги филтрира сите нечистотии. Лекарите велат дека можете да му...
Најдобриот ајурведско-јогиски појадок

Најдобриот ајурведско-јогиски појадок

-Ајурведата вели „денот се познава по појадокот„ – Ајурведската наука смета дека за добро психо-физичко здравје важен е појадокот. Јаглехидратите се препорачуваат за утринскиот оброк. Тие полека се апсорбираат и го снабдуваат телото со енергија подолго време. Од...