Ајурведска кисела зелка со грав, здраво, вкусно зимско јадење

Ајурведска кисела зелка со грав, здраво, вкусно зимско јадење

Дали знаете дека киселата зелка и гравот одлично одат заедно! На нашите простори сите ги готвиме одделно, а комбинацијата од кисела зелка и грав, може да се користи и за одлично јадење подготвено во рерна. Рецепт за кисела зелка со грав: 700 грама кисела зелка 140...
Древен ајурведски лек – облоги од зелка за висока температура и болки

Древен ајурведски лек – облоги од зелка за висока температура и болки

Облогите од зелка се лековити! Колку е здрава зелката кажува фактот дека нејзината лековитост ја споредуваат со магнетот, бидејќи ги извлекува болестите и заболувањата од телото. Ако имате натечени нозе, завиткајте свежи листови зелка, завиткајте ги одозгоре,...
Надополни го железото во телото – просо со млада зелка

Надополни го железото во телото – просо со млада зелка

  Зелените лисја на зелката се исклучително богати со железо и се одлични за оние кои се грижат за исхраната и е добра вегетаријанската храна која обезбедува доволно количество на овој елемент. Младата зелка содржи 14 пати, а спанаќот 11 пати повеќе железо...