Ајурведска кремаста чорба од спанаќ и ги масло

Ајурведска кремаста чорба од спанаќ и ги масло

Спанаќот поседува извонредни способности да ја врати енергијата, да ја зголеми виталноста и да го подобри квалитетот на крвта. Вклучувањето на спанаќот во исхраната ја стимулира Пита дошата и, кога се користи во умерени количини, ги смирува Вата и Кафа дошите....
Древни ајурведски лекови за лекување на астма

Древни ајурведски лекови за лекување на астма

Кога маснотиите од Ги маслото се користат за лекување или ублажување на симптомите на астма, користете го во комбинација со топли напитоци. Најдобро е да го направите шербет или чаеви, а да го вклучите во подготовката на супи. Подебела масна обвивка💚 Нанесете подебел...
Како да користите Ги масло за зајакнување на имунитетот

Како да користите Ги масло за зајакнување на имунитетот

Како да користите Ги масло за зајакнување на имунитетот ? Постудените денови се чини дека предизвикуваат ‘рчење, кивање, кашлање и болки во грлото. Се прашувате како можете дополнително да го зајакнете вашиот имунитет и да се заштитите од непријатни настинки?...
Ајурведска златна комбинација кај сува и тврда кашлица

Ајурведска златна комбинација кај сува и тврда кашлица

Златно млекото и Ги маслото ослободуваат од сува и тврда кашлица Кашлицата е спазматична мускулна контракција, која испушта слуз од телото, акумулирана во бронхиите и најчесто е заразна. Решението за овој проблем го наоѓаме во природата. Како Златното млеко и Ги...
Како лесно да направиме ајурведско ги масло во домашни услови

Како лесно да направиме ајурведско ги масло во домашни услови

За да направите квалитетно ги масло, загрејте една поголема коцка суров, несолен путер на средна топлина околу 15 минути. Изберете високо квалитетно масло од органско потекло или директно од производителот. Путерот ќе се стопи и ќе почне да врие. Како што врие, пената...