Есенцијалните масла – жив ѕид за сите инфекции во телото

Есенцијалните масла – жив ѕид за сите инфекции во телото

Габите, бактериите и вирусите немаат шанса против овие ПРИРОДНИ ЛЕКОВИ! Болката во грлото е најчесто предизвикана од вируси, па затоа антибиотиците не помагаат, туку се користат традиционални народни лекови. Воспалението на фаринксот (акутен фарингитис) се јавува како...
Ајурведски трик – чај за добро варење по обилна празнична софра

Ајурведски трик – чај за добро варење по обилна празнична софра

Навикнати сме да користиме цимет во готвењето, како пријатен зачин кој мириса и предизвикува апетит, но малкумина знаат дека кардамом е лековито растение и може да се користи за разни болести. Тој е добар за: чистење, стимулирање и антисептичко дејство. Ја смирува...
Ајурведски трик – природен лек за воспаление на грлото

Ајурведски трик – природен лек за воспаление на грлото

Одличен засилувач на имунитетот и природен лек за воспаление на грлото и еве како да го подготвите. Споделуваме древен и едноставен природен лек против болки во грлото и одличен начин за зајакнување на имунитетот Инструкции за подготовка на сирупот: Исечете неколку...
Препораки од @dravishekmishra , АЈУРВЕДСКИ ДОКТОР ЗА ПРЕВЕНЦИЈА ОД КОРОНА ВИРУСОТ

Препораки од @dravishekmishra , АЈУРВЕДСКИ ДОКТОР ЗА ПРЕВЕНЦИЈА ОД КОРОНА ВИРУСОТ

  Корона вирусот веќе е речиси насекаде, луѓето се навистина исплашени и постои паника. Најдобриот лек за Корона вирусот е превенцијата. Ќе ви посочиме неколку мерки. – Зајакнете го имуниот систем 100 %. – Одржувајте висока хигиена, мијте ги рацете...
Ајурведа и имунитет

Ајурведа и имунитет

Има многу нешта што можеме да сториме за да го зајакнеме имунитетот, за подобро и природно да се бориме со настинка, грип и вируси. 🌱 Турмерик – содржи куркумин, антиинфламаторно активно соединение кое ги инхибира молекулите кои предизвикуваат воспаление во...