Ајурведски дал за студените денови

Ајурведски дал за студените денови

  Загрејте 2 лажици Ги масло на средна температура и пропржете кромид. Потребно е: 1 чешне ситно исецкан лук свеж изрендан ѓумбир /по желба/ 1 лажица кари или куркума 1/4 лажичка црн пипер Додадете 200гр. црвена леќа или претходно сварен грав. Додадете: свеж...
Ајурведска црвена леќа, најбрзиот и највкусен рецепт

Ајурведска црвена леќа, најбрзиот и највкусен рецепт

Црвена леќа Највкусен, брз и лесен рецепт за црвена леќа. Овој пат направивме цел котел бидејќи знаевме дека ќе се зготви највкусната леќа. Потребни намирници: 500гр. црвена леќа 4 моркови 2 големи кромидчиња 1-2 црвени пиперки 1-2 сецкани домати Масала, кари, ким,...