Солен лимон – древен ајурведски лек

Солен лимон – древен ајурведски лек

Одличен е при болки во грлото, период кога ви е потребно повеќе концентрација, ја намалува мачнината, подига енергија и намалува стрес. Особено се препорачува во период на долгата есен и зима Солен лимон: – 1 кг лимон – 400 гр морска или хималајска сол...
Лимонова вода наутро и биди здрав ко дрен

Лимонова вода наутро и биди здрав ко дрен

Најздравата пијачка во ајурведата сега е дел од современата листа на здрави пијалоци од нутриционистите. Брзо и лесно го детоксицира телото. Исцедете половина лимун во топла вода. Буквално додека го пиете овој пијалок ќе почувтвувате како истиот ви се движи п телото и...
Ајурведски коктел за подмладување и чистење на црниот дроб и телото

Ајурведски коктел за подмладување и чистење на црниот дроб и телото

Една магична голтка секое утро е чекор до идеално здравје. ♻️ Направете мешавина од квалитетно маслиново масло и лимонов сок. Со помош на овој природен коктел исчистете го црниот дроб и подмладете го целото тело. Здравјето на црниот дроб е многу важно за целокупното...
Разлади го телото со ајурведска лимонада со кардемом

Разлади го телото со ајурведска лимонада со кардемом

Лимонадата со децении е идеален летен пијалок. Таа придонесува за чистење на црниот дроб и го стимулира варењето на храната и изобилува со голема количина витамин Ц. Се препорачува како утрински пијалок со топла вода или во текот на денот. Кардамомот има дополнително...