Ајурведски вегански палачинки со интегрално брашно

Ајурведски вегански палачинки со интегрално брашно

  Веганските палачинки се подготвуваат за неколку минути, а единственото ограничување што го имаме во нивната подготовка е нашата имагинација и креативност. Секоја цивилизација има една форма на тенко печено тесто кое може да биде за слатка или солена палачинка,...
Ајурведски палачинки од јаболка

Ајурведски палачинки од јаболка

Овој рецепт е за околу 16 палачинки со дијаметар од 10 см. Овие палачинки се направени од кремаста смеса т.е. истите ќе бидат помеки и повлажни од обичната мешавина за палачинки. Малку се послатки поради јаболката и не бараат обликување и може да се јадат без никакви...
Палачинки со спанаќ – појадок полн здравје

Палачинки со спанаќ – појадок полн здравје

Не пропуштајте да го подготвите овој здрав појадок Потребно ви е: 100 грама интегрално брашно /по желба онако како што одговар ана вашата доша/ 30 грама ‘ржано брашно спанаќ по желба (околу 200-400гр) 1 чаша кисела вода (2 децилитри) 1 јајце 2 лажички прашок за...