Ајурведски јуфки со зеленчук

Ајурведски јуфки со зеленчук

Сварете или ипечете ја тиквата на тивок оган, а потоа испржете на малку ги: куркума, сецкан лук и свежи билки: оригано, босилек, мајчина душица се додека не омекнат. Пригответе органски тестенини. Поврзете ги коцките од тиква со јуфките во тава за пржење. Продолжете...