Праски за здрав кардиоваскуларен систем

Праски за здрав кардиоваскуларен систем

  Бидејќи содржат големи количини на растителни влакна, редовната употреба на праски од било кој вид може да помогне при контролирање на високиот холестерол, што е фактор на ризик за кардиоваскуларни болести. Праските содржат фенолни соединенија кои спречуваат...
Лесен ајурведски пијалок против хипертензија

Лесен ајурведски пијалок против хипертензија

Рецептот е едноставен: Додадете лажичка свежо мелен коријандер и прстофат кардамон во една чаша свежо исцеден сок од праска. Пијте го овој пијалок два или три пати на ден за да помогнете во справувањето со високиот крвен притисок. За подобри резултати земете 1 таблета...