Волшебен ајурведски напиток за добро утро

Волшебен ајурведски напиток за добро утро

  Овој напиток многу лесно и едноставно се прави, а маснотиите од стомакот се топат: Мрзеливото црево или забавениот метаболизам е се поголем проблем кај луѓето, а се јавува како последица на премногу седење и лоша исхрана. Овој волшебен напиток се состои од две...
Ајурведски трик – како лесно против опстипација или запек?

Ајурведски трик – како лесно против опстипација или запек?

Ви предлагаме еден лесен ајурведски џем кој лесно можете да го направите во домашни услови. Состојки – 150 гр урми (1 чаша) – 150 гр сливи (1 чаша) – 1,5 чаши зовриена вода (за погуст џем помалку) – половина лажичка кардамом Подготовка: Исечете...
Како брзо и лесно да ја отстраниме дебелината на природен начин

Како брзо и лесно да ја отстраниме дебелината на природен начин

Сите знаеме дека дебелината предизвикува големи проблеми на целокупното здравје и е причина за голем број заболувања. Сокот од еден здрав плод може да биде добар сојузник во решавањето на овој проблем. Рецепт: 100 гр. суви сливи 1 литар зовриена вода прстофат цимет и...