Ајурведска утринска каша за љубов и добрина

Ајурведска утринска каша за љубов и добрина

Во Ајурведата се вели дека поважно е како јадете, отколку што јадете. Оброк подготвен на љубов, на спокоен начин содржи повеќе прана (животна сила) отколку оној подготвен со гнев и нервоза, а двете најважни состојки во оброкот се љубовта и добрината. Правењето каша...
Топла есенска ајурведска каша

Топла есенска ајурведска каша

Оваа есенска каша од јачмен е веганска, без пченица, без соја и други состојки кои предизвикуваат воспаленија. Овој рецепт ги балансира Вата доша и Кафа доша. Исто така е корисно во сите случаи на зголемена ама (токсини во телото) бидејќи помага да се елиминираат и...
Вкусна оризова каша – за балансирање на вата доша

Вкусна оризова каша – за балансирање на вата доша

Есенска оризова каша Сварете ориз зачинет со кардамом, цимет, морско оревче, каранфилче, сол и црн пипер. На крај додадете натопени смокви и/или суво грозје, и житарица по вкус!   Наздравје!   Органски кардамом во прав...