Ајурведска оризова вода кај гастрит

Ајурведска оризова вода кај гастрит

Гастиритот е една од најчестите проблеми кој го измачува човештвото. Брзата и неправилна храна, стресот го земаат својот данок. Според ајурведа гастритот е зголемена пита доша. Бидејќи главен елемент на овој тип е огинот. Затоа ви предлагаме да земате што поголема...
Ајурведска метода за детокс со ориз

Ајурведска метода за детокс со ориз

Многу често, луѓето го загрозуваат своето здравје со слаба и неквалитетна храна. Јасно е дека сите штетни материи прават депонија во телото. Тие го нарушуваат нормалниот ритам на работата на органите за варење храна, го уништуваат метаболизмот и почнуваат симптоми...
Ајурведска метода за чистење на цревата и болки во грбот

Ајурведска метода за чистење на цревата и болки во грбот

Метода која ги чисти цревата, ја ублажува болката во грбот, вратот и зглобовите Со овој метод ќе ги исчистите цревата, крвните садови, зглобовите и другите делови од телото од токсини, тешки метали и други штетни материи. По третманот не само што ќе се чувствувате...
Ајурведски ориз за душа

Ајурведски ориз за душа

СОСТОЈКИ – 1 чаша басмати ориз или локален ориз – 3 чаши вода – неколку индиски ореви – неколку непечени кикирики – ⅓ чаша сок од лимон – 10 до 15 лисја од кари ливчиња – половина лажичка семе од ким – половина лажичка...
Ајурведски инстант пудинг од ориз

Ајурведски инстант пудинг од ориз

  Инстант пудингот е супер вкусен, брз и лесно се прави. Има вкус автентичен како оној што се готви со часови. Помалку време и помалку напор го прави овој оризов пудинг совршен рецепт за душата, а секако и многу поздрав. Рецепт за лесен оризов пудинг Оризовиот...