Печен ајурведски ориз со грав и печурки

Печен ајурведски ориз со грав и печурки

Оризот особено црвениот е одамна познат како лек кој го намалува холестеролот и триглицеридите. Црвениот ориз има егзотичен изглед и поинтензивен вкус од белиот, како и низа корисни својства, а доколку сте на одредена терапија, внимавајте на количините што ги...
Древен ајурведски рецепт за добра дигестија

Древен ајурведски рецепт за добра дигестија

Лошо варење, нервоза, употреба на каква било несоодветна храна или неправилни комбинации на храна може да предизвикаат дијареја и запек. Првиот чекор во лекувањето на дијарејата и запекот е да се обрне внимание на храната, да се отстранат масни, пржени, зачинети и...
Вкусна оризова каша – за балансирање на вата доша

Вкусна оризова каша – за балансирање на вата доша

Есенска оризова каша Сварете ориз зачинет со кардамом, цимет, морско оревче, каранфилче, сол и црн пипер. На крај додадете натопени смокви и/или суво грозје, и житарица по вкус!   Наздравје!   Органски кардамом во прав...