Ајурведата ги препорачува јагодите

Ајурведата ги препорачува јагодите

Јагодата го зајакнува имунитетот и помага во борбата против разни инфекции и болести. Го поттикнува здравјето на срцето и помага во намалување на високиот холестерол, благодарение на  антиоксидантните својства. Според Ајурведата, јагодата може да биде корисна при...
Здрав ајурведски сладолед готов за 5 минути

Здрав ајурведски сладолед готов за 5 минути

Рецепт: Измешајте 1 чаша јагоди со 2 лажици бадемово млеко. Додадете 3 зрели банани и измешајте додека не добиете кремаста смеса. Разладете го по желба, или конзумирајте го така. Доколку сакате да избегнете складирање во замрзнувач, најдобро е да ги чувате бананите и...
Ајурведско ласи од јагоди

Ајурведско ласи од јагоди

Искористете го крајот на сезоната на јагодите и подгответе освежувачко традиционално ласи. Состојки: Густ јогурт и вода во сооднос 1: 2.5 Јагоди приближно 300 g (на 3,5 чаши вкупна течност) Засладувач по желба (мед, сируп од агава, шеќер) Постапка: Јагодите исчистете...
Започни го денот со ајурведски детокс пијалок со јагоди и цвекло

Започни го денот со ајурведски детокс пијалок со јагоди и цвекло

Покрај јагодите, овој пијалак го содржи и кралот на детоксот – цвекло. Тој е чувар на здравјето и чистач на крвта и црниот дроб и е неопходна состојка во менито за детоксикација. Содржи меѓу другото и моќен фитонутриен бетаин, кој има прочистувачки ефект врз...
Започни го денот со ајурведски пролетен детокс пијалок со јагоди

Започни го денот со ајурведски пролетен детокс пијалок со јагоди

ЈАГОДИ Во мај и јуни тие се токму оние кои ги преплавуваат пазарите. Не само што се богатство од антиоксиданти и хранливи материи, туку и не зашеметуваат со нивниот вкус, боја и форма . Оваа кралица на пролетта е одличен извор на витамин Ц, антоцијани, фолати, манган...