Ајурведски совет – конзумирајте бадеми оваа есен и зима

Ајурведски совет – конзумирајте бадеми оваа есен и зима

Дали знаевте дека за грижа на својата #Вата доша оваа есен можете да консумирате по една рака бадеми секој ден околу 10-12 часот? Но треба да се погрижете добро да ги изџвакате! 🌱🌱Ајурведската медицина докажа дека храната има моментално влијание врз дигестивната моќта...
Во време на Ковид – зголеми го капацитетот на белите дробови!

Во време на Ковид – зголеми го капацитетот на белите дробови!

Како да се зголеми капацитетот на белите дробови! ***Седум совети како да дишете со полн капацитет на белите дробови Постојат многу фактори кои негативно влијаат на респираторниот систем и можат да доведат до намален капацитет на белите дробови. Меѓутоа, ако ги...
Древен ајурведски лек при болки и отеченост во колениците

Древен ајурведски лек при болки и отеченост во колениците

Дали често чувствувате болка во колениците, а тие се отечени? Тибија, колено или фемур се коски кои се одговорни за оваа болка. Болката може да е предизвикана заради повреда, артитис или слаби структурни коски. Но, не мора да бидете загрижени бидејќи постои едноставен...
Ајурведска купка за здрава кожа

Ајурведска купка за здрава кожа

* Овозможи си сјајна, мека и обновена кожа во домашни услови* *За сите видови воспаленија на кожата, осипи, чешања, за многу чувствителна и сензитивна кожа – направи си бања или маска од овесни или пченични трици -препорачува Ајурведата. *Оваа бања има благо...
Здрава необична ајурведска лимонада со краставица, ѓумбир и кардамом

Здрава необична ајурведска лимонада со краставица, ѓумбир и кардамом

Лимонада со краставица, ѓумбир и кардамом Одамна се познатити лековитите својства на овие билки во Ајурведата. Користете ги секогаш кога ќе посакате. Послужете здрав пијалок за вашето семејтво и пријатели. Половина краставица 20 мл сок од лимон 1/2 лажичка органски...