Ајурведска веге плескавица

Ајурведска веге плескавица

Сварете црн грав, исцедете го и блендирајте со една главица кромид. Додадете ситно исецкано лукче, малку сув леб или интегрално брашно. Додадете сол, црн пипер, црвена пиперка, малку лута пиперка, сода бикарбона, магдонос и убаво измешајте. Формирајте ја смесата во...