Направете си домашна и здрава вегета

Направете си домашна и здрава вегета

Вегета или зачинал е нешто што го користиме постојано. Но проверете дали во нив се кријат додадтоци кои го збогатуваат вкусот, натриум глутаминат кои се многу штетни за здравјето. Нашите пазари изобилуваат со здрави и свежи зеленчуци од кои може да се направат здрави...
Ајуревдска зеленчукова супа за регулирање на вата доша

Ајуревдска зеленчукова супа за регулирање на вата доша

Пропржете на малку ги органски ким, коријандер, семе од синап, куркума, додадете кромид или лук. Потоа додадете сецкан зеленчук:компири, пиперка, тиквички, боранија, домати, карфиол, пченка /доколку одговара со вашата доша/… и додадете топла вода. На крај...
Ајурведска веге плескавица

Ајурведска веге плескавица

Сварете црн грав, исцедете го и блендирајте со една главица кромид. Додадете ситно исецкано лукче, малку сув леб или интегрално брашно. Додадете сол, црн пипер, црвена пиперка, малку лута пиперка, сода бикарбона, магдонос и убаво измешајте. Формирајте ја смесата во...
Ајурведски начин на исхрана за слабеење

Ајурведски начин на исхрана за слабеење

  Терминот „ајурведа“ Деванагари значи – наука за животот. Според ајурведските учења, исхраната за слабеење треба да биде избрана според еден од трите постојни типови на тело: вата, пита, кафа. Откако ќе утврдивте на кој тип припаѓате, можете да ја дознаете...
Како да ги намалите килограмите со Ајурведа!

Како да ги намалите килограмите со Ајурведа!

  Појадок Првиот оброк во денот треба да е доволно голем за да ве држи сити до ручекот без, при тоа, да почувствувате потреба од ужина. Целта на појадокот е да ве доведе до ручек без чувство на глад. Ајурведата препорачува топли мусли или јаболка, круши, смокви и...