fbpx
HEMP Vegan Body Butter

HEMP Vegan Body Butter

1.500,00 ден

Маслото од коноп содржи моќни дополнителни хранливи материи како калциум, калиум, магнезиум, витамин А, витамин В1 (тиамин), витамин В3 (ниацин), витамин В5, витамин В9 (фолат), и витамин D, заедно со полезна доза антиоксидантен витамин Е (токоферол).

Маслото од коноп е совршено за повеќето типови на кожа, бидејќи ја навлажнува кожата без запушување на вашите пори. Дури може да помогне да се балансира масната кожа, да ја хидрира и да го регулира производството на масло во кожата.

Шифра: 1378

Category:

Маслото од коноп содржи моќни дополнителни хранливи материи како калциум, калиум, магнезиум, витамин А, витамин В1 (тиамин), витамин В3 (ниацин), витамин В5, витамин В9 (фолат), и витамин D, заедно со полезна доза антиоксидантен витамин Е (токоферол).

Маслото од коноп е совршено за повеќето типови на кожа, бидејќи ја навлажнува кожата без запушување на вашите пори. Дури може да помогне да се балансира масната кожа, да ја хидрира и да го регулира производството на масло во кожата.

Сувоста на кожата исто така предизвикува поголемо мастење на кожата и со тоа го стимулира повеќе појавувањето на акните. Маслото од коноп ја регулира сувоста на кожата и со тоа намалување и појава на акни.

Една од омега-6 масните киселини што маслото од конопот ги содржи е гама-линоленовата киселина (GLA), која дејствува како моќна против воспалителна киселина.

Ова може да помогне да се смири воспалението и иритацијата на кожата, вклучувајќи ги и акните и некои состојби како псоријаза, истовремено одржувајќи ја кожата негувана и навлажнета.

Дел од она што го прави маслото од коноп толку корисно за кожата е што е богато со омега-6 и омега-3 масни киселини. Користењето на маслото од коноп помага и во третирање на атопичен дерматитис.

Покрај навлажнувањето и смирувањето на кожата, маслото од коноп има својства против стареење. Маслото од коноп може да помогне да се намалат фините линии и брчки, како и да се спречи развојот на знаците на стареење.

Линолинова киселина и олеинова киселина кои се наоѓаат во маслото од коноп не можат да се произведат од телото, но можат да играат клучна улога во здравјето на кожата и против стареењето.

Нашата колекција со конопово масло содржи: Anti age масло за лице 30ml, наменето за сите 30+ годишни мажи или жени, масло за нега на кожата 200ml на телото за после туширање како и путер за нега на кожа на лице и тело 80gr.

Освен коноповото масло во составот на овие производи има кокосово масло, бадемово, јојоба, арган, маслиново масло, рицинусово, масло од макадамија, масло од авокадо, есенцијални масла од портокал, лимон, темјан, лаванда и рузмарин.