ПРЕКРАСЕН АЈУРВЕДСКИ НАПИТОК ОД БАНАНА ЗА ДОБАР СОН

ПРЕКРАСЕН АЈУРВЕДСКИ НАПИТОК ОД БАНАНА ЗА ДОБАР СОН

ПРЕКРАСЕН НАПИТОК ОД БАНАНА ЗА ДОБАР СОН На многумина бананите се омилено овошје токму поради нивниот неодолив вкус. Ова јужно овошје е богато со влакна и други важни хранливи материи, вклучувајќи ги магнезиумот и калиумот. Состојки за 1 чаша: – 1 банана –...
Ајурведа препорачува редовно консумирање банани

Ајурведа препорачува редовно консумирање банани

Бананите го стимулираат имунитот систем. Без разлика дали ќе ги јадете во комбинација со некој здрав појадок, ќе ги комбинирате со некоја друга храна или ќе ви бидат основен оброк, бананите се ефтин, вкусен начин да се заситите. Ако, како и многу други луѓе, сте...
Древно овошје во борба со запекот

Древно овошје во борба со запекот

Лошо варење, нервоза, употреба на каква било несоодветна храна или неправилни комбинации на храна може да предизвикаат дијареја и запек. Првиот чекор во лекувањето на дијарејата и запекот е да се обрне внимание на храната, да се отстранат масни, пржени, зачинети и...
🍌🍌🍌🍌🍌 Ајурведски сладолед од банана готов за 5 минути

🍌🍌🍌🍌🍌 Ајурведски сладолед од банана готов за 5 минути

Време на подготовка: 5 мин Состојки: 2 излупени банани 2 лажици путер од кикирики или путер од орев (бадем, индиски ореви …) 2 лажици бадемово млеко Евентуално: ореви, чоколадни трошки, овошје, кокос, какао во прав 1 лажичка кардамом Подготовка: Во мешалка,...