Јачменова вода – ги брише проблемите од телото

Јачменова вода – ги брише проблемите од телото

  Придобивките од пиење многу вода во текот на денот се добро утврдени, повеќе енергија, помалку главоболки и губење на тежината. Од друга страна пак знаеме и јачменот е полн со моќни антиоксиданси кои помагаат во борбата против хронични воспалениа. Треба да...
Ајурведска јачменова супа за слабеење

Ајурведска јачменова супа за слабеење

Јачменот е богат со растителни влакна и исто така добар извор на витамини од групата Б и минерали, како што се селен и магнезиум. Според Ајурведата, јачменот е еден од најдобрите житни култури. Здрава личност може да го консумира секој ден за да го одржи своето...
Ајурведска јачменова вода за лесно мокрење и дигестија

Ајурведска јачменова вода за лесно мокрење и дигестија

Оваа мешавина на јачменова вода е за луѓе кои имаат слаб агни (намалено варење). Многу лесно се апсорбира и го храни масното ткиво што пак создава добро коскеното ткиво. • 2 лажици грубо мелен јачмен или јачменово брашно • 2 прстофата хималајска сол • 4 чаши вода...